V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Řešení dotazu:
for s in `cat soubor`; do echo -n "${s}${1}" | md5sum - done
md5 je strašně starodávná hashovací funkce a si jako nemyslim že nějak supr bezpečný ji dneska používat i vosolenou když ji jako chceš používat na něco bezpečnostního jako :O :O :'( :'(
si vyber něco modernějšího třeba sha3 protože ji nedělalo nsa hele :O ;D sha3 umí počítat třeba prográmek rhash hele github. v debianu/ubuntu mužeš nainstalovat pomocí apt install rhash a zahashuješ pak nějak takhlenc jako
#!/bin/bash #první a druhej argument skriptu #nazev souboru soubor=${1} #sůůůůůůůůůůůl!!!!!!!!! sul=${2} #pomocí rhash zahashujeme algorimtem sha3 o bitový dýlce výstupu 512 #tam jakoby do tý message strkáme obsah hashovanýho souboru a před něj tu sůl :O :O hash=$(rhash --sha3-512 --message="$sul$(cat $soubor)") #vrací to hash zakončenej závorkou (message) jakože #blbablbablablabbllaaa (message) #správně by tam měl bejt název zahashovanýho souboru tak uděláme #nahrazení substringu (message) názvem souboru echo "${hash/(message)/$soubor}"
Tiskni
Sdílej: