OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Zdravím,
v QEMU/KVM jsem si vytvořil VM Windows 10. Problém je v tom, že se Windows relativně docela dost trhají. Už při startu OS, kdy se točí dokola hvězdičky vedle nápisu "Vítejte" lze pozorovat značné trhání. Když to srovnám s VM GNU/Linux Mint 19.3, je to podstatný rozdíl. Např. v Mintu, když spustím video na YT s rozlišením 1080p, tak jede v pohodě. Ve Windows se trhá i při 144p. Napřed jsem myslel, že jde pouze o videa na YT, ale IMHO jde o problém v celém systému kvůli nízké video paměti. V pc, na kterém VM's provozuji nemám dedikovanou GPU a vše vykresluje Intel Graphics HD 530, která je součástí Intel Core i5 6600K. V nastavení VM mám u "Video" nastaveno 16 MiB RAM. V GUI to navýšit nejde. Na webu jsem našel, že by to mělo jít nějakým příkazem, ale myslím, že to bylo myšleno pro VM Linux. Tedy ten příkaz se IMHO zadával ve spuštěném VM v linuxovém terminálu. Nevím, možná se pletu. Každopádně jak to udělat ve Windows nenalézám. Víte prosím vás někdo jak na to?
Jinak pro VM Windows jsem nastavil 4 core, 4096 RAM a pro video QXL. Vlastně úplně stejně, jako pro VM Mint, který jede bez problémů. Spice-guest-tools-0.141 nainstalované mám.
Je tu ještě jedna věc. Při hledání řešení jsem našel, že se před instalací Windows dá k VM připojit VirtIO Drivers ISO (krok 7). Ten obraz by měl obsahovat ovladače pro disk, síťovku a možná ještě pro něco. To jsem před instalací nevěděl a tak jsem jí spustil bez toho obrazu. Teď mi ty ovladače nainstalovat nejdou. Když dám ve VM Windows pravomyš na "Tento počítač" > "Spravovat" > "Diskové jednotky" > "Aktualizovat ovladač zařízení", ukážu na obraz (s volbou "Hledat ve všech složkách") a dám aktualizovat, tak mi systém řekne, že ovladač je aktuální. Možná je to ale tím, že ovladač je od Red Hatu a to iso je od Fedory, takže tam je nejspíš úplně jiný ovladač a proto se to nechce aktualizovat. Jenže tlačítko "Přidat ovladač" tam nikde nevidím. Půjde s tím něco udělat, nebo to budu muset přeinstalovat? Věnoval jsem tomu docela dost času a raději bych to vyřešil.
Díky
Řešení dotazu:
Díky, pokud se mi to nepodaří opravit, tak to tak udělám.
V nastavení VM mám u "Video" nastaveno 16 MiB RAM. V GUI to navýšit nejde.To by mělo jít takto (pokud používáš čisté QEMU):
-device qxl,ram_size=67108864,vram_size=67108864,vgamem_mb=16
Pokud používáš libvirt, tak edituj XML (v novějším virt-manageru je záložka XML) a uprav hodnoty, které potřebuješ:
<video>
<model type='qxl' ram='65536' vram='65536' vgamem='16384' heads='1' primary='yes'/>
<address type='pci' domain='0x0000' bus='0x00' slot='0x02' function='0x0'/>
</video>
Pokud tam záložku XML nemáš, tak se to dělá příkazem:
# virsh edit guest1
dá k VM připojit VirtIO Drivers ISO (krok 7). Ten obraz by měl obsahovat ovladače pro disk, síťovku a možná ještě pro něco.Ovladače pro síťovku, qxl, virtio_input, by měly jít normálně aktualizovat ze správce zařízení. S virtio ovladačem pro disk je problém. Správně jsi měl zavést ovladač před instalací Win10. Pokud jsi to neudělal, tak na to existuje fígl https://wiki.archlinux.org/index.php/QEMU#Change_Existing_Windows_VM_to_use_virtio
Možná je to ale tím, že ovladač je od Red Hatu a to iso je od FedoryJe jenom jedno ISO. Možná je na stránkách Fedory, ale podpis ovladače je od Red Hatu.
Díky, zkusím se s tím poprat. Jestli je to ten fígl, že vytvoříš druhý disk (VirtIO), přiřadíš jej k VM a pak jej smažeš a primární disk přepneš na VirtIO, tak to jsem už udělal. Takže na tom ISO je tenhle ovladač? Tak ten už tam mám. Myslel jsem si, že tam je jiný.
Díky všem.
Usoudil jsem, že bude nejlepší to přeinstalovat. Takže jdu na to.
Ano, máš pravdu. Také jsem si to uvědomil a je to skutečně tak.
Chci se tě ještě zeptat: Na kartě XML mám u videa mimo jiné ram, vram a vgamem. Nastavil jsem to takto:
ram 256 MiB vram 256 MiB vgamem 128 MiB
Je to OK, nebo bys to nastavil jinak? Možná jsem to trochu přehnal. U Mintu to mám takhle:
ram 64 MiB vram 64 MiB vgamem 16 MiB
A Mint jede v pohodě.
Jinak po grafické stránce jsem s tím teď spokojen. Není to úplně dokonalé, ale relativně dobré to je.
Dobrá, díky.
Tak máš zase pravdu. Vrátil jsem to na původní hodnoty a kvalita videa je stejná. Takže tomu pomohla ta aktualizace ovladače z toho iso.
Tiskni
Sdílej: