Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Takže tá ssh session musí bežať celý čas, čo to má fungovať.To už je holt úděl vzdáleného provozu aplikací.
Ak je BigSandy na windowsoch, tak na tých windowsoch musí bežať X server, ktorý sa bude starať o kreslenie tých dát, ktoré mu po sieti z toho Raspberry prídu (cygwin?).To je samozřejmě předpoklad, taky jsem žil poslední dekádu+ že X-Server na Windows = povinně Cygwin (moje jeho poslední "full" instalace si vzala snad 160GB disku). Prý tomu tak již není, je řada light-weight alternativ. Zatím nevíme o jakou aplikaci a režim využití tazateli jde (její požadavky).
Druhý problém je, že tá aplikácia na tom Raspberry môže potrebovať celkom veľa pamäte (ak to často u GUI aplikácií je) a raspberry zrovna množstvom pamäte neoplýva.Pokud by ta aplikace běžela celá na rPi, tak bude potřebovat ještě více paměti, než když se GUI bude prezentovat vzdáleně (teoreticky nemusí na rPi lokální X-server bežet vůbec).
No a tretí problém je, že ten prenos je celkovo dosť neefektívny, takže treba rýchle pripojenie.Opravdu je X-Windows protokol neefektivní, v minulosti přeci nebylo bandwith nazbyt? Pokud budeme vědět více, klidně stanovisko změním o 100%. Zatím nevíme dost, abychom předem určité možnosti apriori vyloučili.
To je samozřejmě předpoklad, taky jsem žil poslední dekádu+ že X-Server na Windows = povinně Cygwin (moje jeho poslední "full" instalace si vzala snad 160GB disku). Prý tomu tak již není, je řada light-weight alternativ. Zatím nevíme o jakou aplikaci a režim využití tazateli jde (její požadavky).X server - Áno cygwin je to, čo tradične človeka napadne, ale iste existujú aj iné alternatívy. Sám som pred N rokmi používal (komerčný?) Hummingbird Exceed. Chcel som len povedať, že OpenSSH či Putty na windowsoch stačiť nebude.
Opravdu je X-Windows protokol neefektivní, v minulosti přeci nebylo bandwith nazbyt?Je menej efektívny než RDP, či VNC. Iste sa tu nájdu na túto oblasť väčší odborníci ako ja, čo vysvetlia detaily. To že je to trápenie, to mám z vlastnej skúsenosti keď občas púšťam veci ako Firefox, Thunderbird, Eclipse, Dolphin či niečo napísané v Jave cez 5Mbps linku. A naozaj je to tak, že si počkáš na každý jeden klik či rozbalenie menu. Problém je v tom, že moderné aplikácie nedbajú na to, či niečo nakreslia raz, alebo 100x - na lokálnom stroji to nepoznáš. Dobre fungujú staré X aplikáce - xterm, xcalc, xload, ... tam niekde zoznam končí
ale slyšel jsem, že se da spuštěný program s gui přesměrovat přes putty - ssh. Je to pravda?Není, již spuštěný program na jiný X server transplantovat nejde (alespoň ne běžnými prostředky, možná by to šlo nějak ohackovat). Pokud už máš spuštěný program na existujícím X serveru a chceš se k němu připojit, spusť si x11vnc a připoj se k tomu po VNC. Pokud jsi tím myslel „program který chci teprve spustit“, tak ano, jmenuje se to X forwarding. Na Linuxu to funguje out of the box, na Windows budeš potřebovat nějaký X server a nikdy jsem to nenastavoval. I tak bych ale zvážil, jestli to přecijen neobalit VNC. Záleží na co konkrétně to chceš používat.
Tiskni
Sdílej: