Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
Takže tá ssh session musí bežať celý čas, čo to má fungovať.To už je holt úděl vzdáleného provozu aplikací.
Ak je BigSandy na windowsoch, tak na tých windowsoch musí bežať X server, ktorý sa bude starať o kreslenie tých dát, ktoré mu po sieti z toho Raspberry prídu (cygwin?).To je samozřejmě předpoklad, taky jsem žil poslední dekádu+ že X-Server na Windows = povinně Cygwin (moje jeho poslední "full" instalace si vzala snad 160GB disku). Prý tomu tak již není, je řada light-weight alternativ. Zatím nevíme o jakou aplikaci a režim využití tazateli jde (její požadavky).
Druhý problém je, že tá aplikácia na tom Raspberry môže potrebovať celkom veľa pamäte (ak to často u GUI aplikácií je) a raspberry zrovna množstvom pamäte neoplýva.Pokud by ta aplikace běžela celá na rPi, tak bude potřebovat ještě více paměti, než když se GUI bude prezentovat vzdáleně (teoreticky nemusí na rPi lokální X-server bežet vůbec).
No a tretí problém je, že ten prenos je celkovo dosť neefektívny, takže treba rýchle pripojenie.Opravdu je X-Windows protokol neefektivní, v minulosti přeci nebylo bandwith nazbyt? Pokud budeme vědět více, klidně stanovisko změním o 100%. Zatím nevíme dost, abychom předem určité možnosti apriori vyloučili.
To je samozřejmě předpoklad, taky jsem žil poslední dekádu+ že X-Server na Windows = povinně Cygwin (moje jeho poslední "full" instalace si vzala snad 160GB disku). Prý tomu tak již není, je řada light-weight alternativ. Zatím nevíme o jakou aplikaci a režim využití tazateli jde (její požadavky).X server - Áno cygwin je to, čo tradične človeka napadne, ale iste existujú aj iné alternatívy. Sám som pred N rokmi používal (komerčný?) Hummingbird Exceed. Chcel som len povedať, že OpenSSH či Putty na windowsoch stačiť nebude.
Opravdu je X-Windows protokol neefektivní, v minulosti přeci nebylo bandwith nazbyt?Je menej efektívny než RDP, či VNC. Iste sa tu nájdu na túto oblasť väčší odborníci ako ja, čo vysvetlia detaily. To že je to trápenie, to mám z vlastnej skúsenosti keď občas púšťam veci ako Firefox, Thunderbird, Eclipse, Dolphin či niečo napísané v Jave cez 5Mbps linku. A naozaj je to tak, že si počkáš na každý jeden klik či rozbalenie menu. Problém je v tom, že moderné aplikácie nedbajú na to, či niečo nakreslia raz, alebo 100x - na lokálnom stroji to nepoznáš. Dobre fungujú staré X aplikáce - xterm, xcalc, xload, ... tam niekde zoznam končí
ale slyšel jsem, že se da spuštěný program s gui přesměrovat přes putty - ssh. Je to pravda?Není, již spuštěný program na jiný X server transplantovat nejde (alespoň ne běžnými prostředky, možná by to šlo nějak ohackovat). Pokud už máš spuštěný program na existujícím X serveru a chceš se k němu připojit, spusť si x11vnc a připoj se k tomu po VNC. Pokud jsi tím myslel „program který chci teprve spustit“, tak ano, jmenuje se to X forwarding. Na Linuxu to funguje out of the box, na Windows budeš potřebovat nějaký X server a nikdy jsem to nenastavoval. I tak bych ale zvážil, jestli to přecijen neobalit VNC. Záleží na co konkrétně to chceš používat.
Tiskni
Sdílej: