Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Takže tá ssh session musí bežať celý čas, čo to má fungovať.To už je holt úděl vzdáleného provozu aplikací.
Ak je BigSandy na windowsoch, tak na tých windowsoch musí bežať X server, ktorý sa bude starať o kreslenie tých dát, ktoré mu po sieti z toho Raspberry prídu (cygwin?).To je samozřejmě předpoklad, taky jsem žil poslední dekádu+ že X-Server na Windows = povinně Cygwin (moje jeho poslední "full" instalace si vzala snad 160GB disku). Prý tomu tak již není, je řada light-weight alternativ. Zatím nevíme o jakou aplikaci a režim využití tazateli jde (její požadavky).
Druhý problém je, že tá aplikácia na tom Raspberry môže potrebovať celkom veľa pamäte (ak to často u GUI aplikácií je) a raspberry zrovna množstvom pamäte neoplýva.Pokud by ta aplikace běžela celá na rPi, tak bude potřebovat ještě více paměti, než když se GUI bude prezentovat vzdáleně (teoreticky nemusí na rPi lokální X-server bežet vůbec).
No a tretí problém je, že ten prenos je celkovo dosť neefektívny, takže treba rýchle pripojenie.Opravdu je X-Windows protokol neefektivní, v minulosti přeci nebylo bandwith nazbyt? Pokud budeme vědět více, klidně stanovisko změním o 100%. Zatím nevíme dost, abychom předem určité možnosti apriori vyloučili.
To je samozřejmě předpoklad, taky jsem žil poslední dekádu+ že X-Server na Windows = povinně Cygwin (moje jeho poslední "full" instalace si vzala snad 160GB disku). Prý tomu tak již není, je řada light-weight alternativ. Zatím nevíme o jakou aplikaci a režim využití tazateli jde (její požadavky).X server - Áno cygwin je to, čo tradične človeka napadne, ale iste existujú aj iné alternatívy. Sám som pred N rokmi používal (komerčný?) Hummingbird Exceed. Chcel som len povedať, že OpenSSH či Putty na windowsoch stačiť nebude.
Opravdu je X-Windows protokol neefektivní, v minulosti přeci nebylo bandwith nazbyt?Je menej efektívny než RDP, či VNC. Iste sa tu nájdu na túto oblasť väčší odborníci ako ja, čo vysvetlia detaily. To že je to trápenie, to mám z vlastnej skúsenosti keď občas púšťam veci ako Firefox, Thunderbird, Eclipse, Dolphin či niečo napísané v Jave cez 5Mbps linku. A naozaj je to tak, že si počkáš na každý jeden klik či rozbalenie menu. Problém je v tom, že moderné aplikácie nedbajú na to, či niečo nakreslia raz, alebo 100x - na lokálnom stroji to nepoznáš. Dobre fungujú staré X aplikáce - xterm, xcalc, xload, ... tam niekde zoznam končí
ale slyšel jsem, že se da spuštěný program s gui přesměrovat přes putty - ssh. Je to pravda?Není, již spuštěný program na jiný X server transplantovat nejde (alespoň ne běžnými prostředky, možná by to šlo nějak ohackovat). Pokud už máš spuštěný program na existujícím X serveru a chceš se k němu připojit, spusť si x11vnc a připoj se k tomu po VNC. Pokud jsi tím myslel „program který chci teprve spustit“, tak ano, jmenuje se to X forwarding. Na Linuxu to funguje out of the box, na Windows budeš potřebovat nějaký X server a nikdy jsem to nenastavoval. I tak bych ale zvážil, jestli to přecijen neobalit VNC. Záleží na co konkrétně to chceš používat.
Tiskni
Sdílej: