Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
printscreen www.strankasautentifikaciou.com -user a -password -aMusí sa to dať použiť v crone. Ďakujem za všetky tipy.
Řešení dotazu:
nóóó kdyby to jakoby bylo bez toho přihlašování by jako šlo udělat printscreen třeba firefoxem taklenc
firefox --new-window https://www.parlamentnilisty.cz/ --screenshot /cesta/někam/print.png
noa jak nad tim přemejšlim by možná šlo mit v tom firefoxu (podobně asi jako uměj i jiný prohlížeče) mit ke stránce zapamatovaný hesla a automatickej login nóó a třeba byto udělalo ten printscreen až po loginu ale nevim :O :O ;D
a proč jako potřebuješ zrovinka printscreen stránky?? nebylo by jako lepšejší se přihlásit třeba pythoním skriptíkem pomocí requests a session a si stáhnout zdrojáček stránky po loginu?? kdybys fakt jakože z nějakýho divnýho důvodu potřeboval vobrázek tý stránky byji možná šlo pak uložit do nějakýho takovýho *.html a votevřít tim firefoxem s tim --screenshot ;D
byse ale muselo nějak ještě jakoby pořešit postahování vobrázků stylů a dalších pitominek tý stránky
firefox <url>
, a je ve většině distribucí.
Použití parametru --screenshot [file.png]
vytvoří snímek webové stránky zobrazené ve Firefoxu.
Parametr --headless
spustí Firefox v headless režimu, bez GUI. Funguje bez Xorg, bez Waylandu, ve skriptech, v cronu.
Parametr --window-size <width>[,height]
umožňuje nastavit velikost okna (v pixelech), a to i v headless režimu.
Přihlašování by mělo fungovat, ale asi bude nutné v jiném Firefoxu v instalaci s Xorg/Waylandem vytvořit nový, čistý uživatelský profil a do něj uložit přihlašovací údaje. Buď pomocí nabídky prohlížeče, nebo třeba nechat uložit přihlašovací/session cookies. Tento profil potom zkopírovat na server, kde ho použije Firefox (spouštěný headless).
Parametr -P <user-profile>
nebo --profile <user-profile-path>
umožňuje vybrat uživatelský profil.
Některé stránky se ale nezobrazí korektně, pravděpodobně kvůli použití pozicování prvků v CSS, obrázků, JavaScriptu.
http[s]://user:pass@server.domain/
... autorizacia ale musi byt na urovni servra, nie na urovni applikacie. V pripade autorizacie v applikaci (cez login formular), sa da pozriet ako sa tie policka volaju vo formulari a pridat ich ako GET request do URL (?user=nieco&pass=nieco2
). Nie vzdy to ale funguje (napr. ked app striktne vyzaduje POST, alebo pouziva nejaky java script, ktory najprv "predzuje" data)
Tiskni
Sdílej: