Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
printscreen www.strankasautentifikaciou.com -user a -password -aMusí sa to dať použiť v crone. Ďakujem za všetky tipy.
Řešení dotazu:
nóóó kdyby to jakoby bylo bez toho přihlašování by jako šlo udělat printscreen třeba firefoxem taklenc
firefox --new-window https://www.parlamentnilisty.cz/ --screenshot /cesta/někam/print.png
noa jak nad tim přemejšlim by možná šlo mit v tom firefoxu (podobně asi jako uměj i jiný prohlížeče) mit ke stránce zapamatovaný hesla a automatickej login nóó a třeba byto udělalo ten printscreen až po loginu ale nevim :O :O ;D
a proč jako potřebuješ zrovinka printscreen stránky?? nebylo by jako lepšejší se přihlásit třeba pythoním skriptíkem pomocí requests a session a si stáhnout zdrojáček stránky po loginu?? kdybys fakt jakože z nějakýho divnýho důvodu potřeboval vobrázek tý stránky byji možná šlo pak uložit do nějakýho takovýho *.html a votevřít tim firefoxem s tim --screenshot ;D
byse ale muselo nějak ještě jakoby pořešit postahování vobrázků stylů a dalších pitominek tý stránky
firefox <url>
, a je ve většině distribucí.
Použití parametru --screenshot [file.png]
vytvoří snímek webové stránky zobrazené ve Firefoxu.
Parametr --headless
spustí Firefox v headless režimu, bez GUI. Funguje bez Xorg, bez Waylandu, ve skriptech, v cronu.
Parametr --window-size <width>[,height]
umožňuje nastavit velikost okna (v pixelech), a to i v headless režimu.
Přihlašování by mělo fungovat, ale asi bude nutné v jiném Firefoxu v instalaci s Xorg/Waylandem vytvořit nový, čistý uživatelský profil a do něj uložit přihlašovací údaje. Buď pomocí nabídky prohlížeče, nebo třeba nechat uložit přihlašovací/session cookies. Tento profil potom zkopírovat na server, kde ho použije Firefox (spouštěný headless).
Parametr -P <user-profile>
nebo --profile <user-profile-path>
umožňuje vybrat uživatelský profil.
Některé stránky se ale nezobrazí korektně, pravděpodobně kvůli použití pozicování prvků v CSS, obrázků, JavaScriptu.
http[s]://user:pass@server.domain/
... autorizacia ale musi byt na urovni servra, nie na urovni applikacie. V pripade autorizacie v applikaci (cez login formular), sa da pozriet ako sa tie policka volaju vo formulari a pridat ich ako GET request do URL (?user=nieco&pass=nieco2
). Nie vzdy to ale funguje (napr. ked app striktne vyzaduje POST, alebo pouziva nejaky java script, ktory najprv "predzuje" data)
Tiskni
Sdílej: