Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Mimochodem. Chtěl bych místo vlaštovky v levém dolním rohu symbol Mintu, který tam byl původně. Jak ho tam dostat?
Používám TV kartu Avermdia TD 310. S Kaffeine funguje bezvadně, jen skenování programů by toho mohlo najít více. Frekvence se teď rychle mění. Jak naskenovat maximum možného? Předem děkuji za případné odpovědi.Nainstaloval jsem si poslední Mint. Funguje bezvadně, jen při pokusu o vypnutí počítače v menu se ukáže po chvíli, kdy se zdá, že vše funguje normálně, černá obrazovka, a počítač zůstane běžet. Hned po instalaci vypínání normálně funguje, ale po aktualizaci už ne. Jádro je poslední 5.3. Zkoušel jsem nainstalovat LXDE, ale problém zůstal.Stlac ESC a napis co sa stalo.
S Kaffeine funguje bezvadně, jen skenování programů by toho mohlo najít více. Frekvence se teď rychle mění. Jak naskenovat maximum možného?Pozri nastavenia skenovania. Cim mensia kvalita, tym rychlejsie skenovanie.
Vlaštovka je logo LXDE.
... ikona hlavni nabidky se tam meni pres Prava_mys/Nastavit/Ikona/Linux_Mint/
Mint používám roky a tohle jsem nevěděl
Díky
btw: od minuleho tisicileti se prava mys pouziva pro contextove menu ktere se meni podle toho nad cim se zmackne a vetsinou je tam dostupne mimojine nastaveni
A proč si myslíš, že jsem tam dal ty 2 smajly?
Právě, že nechyběl
Funguje bezvadně, jen při pokusu o vypnutí počítače v menu se ukáže po chvíli, kdy se zdá, že vše funguje normálně, černá obrazovka, a počítač zůstane běžet.
Hned po instalaci vypínání normálně funguje, ale po aktualizaci už ne. Jádro je poslední 5.3.
Jestli to není aktualizací jádra. Zkus systém zavést se starším jádrem a napiš sem pak, jak se to chovalo při vypnutí? Starší jádro zavedeš tak, že při startu systému vybereš v nabídce GRUBu "Advenced options for Linux Mint ...". Pak vyber nejlépe to původní jádro. Měl by to být předposlední řádek. Bude tam nejspíš "Linux Mint 5.3.0.19-generic", nebo tak něco. Hlavně ať ten řádek neobsahuje "(recovery mode)". Pokud se ti při startu pc nezobrazuje nabídka GRUBu, tak drž při startu shift.
A nenech se odradit a vytrvej. Stojí to za to.
A doporučuji ti se zaregistrovat. Budeš pak mít přístup k historii svých dotazů, budeš si moci vytvářet záložky atd...
Možná tam bude to jádro 5.0. Proto jsem psal "nejspíš". Už si to nepamatuji. Mělo by to být tak, že po prvním startu a aktualizaci se mu povýší to 5.0 na 5.0.0.??, ale samo se to na 5.3 nepovýší. Jen se o 5.3 stáhne nějaké info, aby to bylo vidět v tom nástroji pro aktualizaci jádra. Povýšit na 5.3 by to musel ručně a po rebootu by bylo zavedeno jádro 5.3.0.??. IMHO.
5.0 sem myslel 5.0.x :)
To jsem pochopil.
Je to možné. V Mintu to standardní není, ale možné to je. Proto jsem psal "mělo"
Sestava je nová. Deska Gigabyte 450M S2H. Verze BIOSu F41. Moc nastavení tam není. CSM support je na ENABLED, Other PCI Device ROM Priority na UEFI Only, Storace Boot Option Control na Legacy Only.
FAST BOOT je vypnuto. Nastavení grafiky je na Auto. Jiné možnosti jsem nenašel. Grafika je v Athlonu integrovaná.
Jádro se měnilo při aktualizaci.Píši, že všechno funguje a je to tak. Jen to vypínání a jak jsem teď zjistil, i ESC při staru.
quiet splash jsem nahradil nosplash a lze se dostat na nějaké logy. Problém je, že po odentrování GRUBu start systému z SSD trvá asi 10 vteřin, proto je těžké vůbec výpis zachytit nebo si dokonce něco přečíst.
(synaptic:7476): Gtk-CRITICAL **: 22:38:28.014: gtk_widget_hide: assertion 'GTK_IS_WIDGET (widget)' failedLXDE používám pro jeho jednoduchost. Cinnamon není tak jednoduchý ani nenáročný.
Kdysi jsem se Linuxem bavil, ale to už je moc let. Dokonce mi na Suse s KDE 3.5 fungovalo dálkové ovládání. Od té doby jsem už pak neměl moc čas a spousta věcí už je jinak. Dnes potřebuji jen napsat mail, zprovoznit TV kartu a ten zbytek aby byl co nejjednodušší a podpora co nejdelší. Můj předchozí počítač byl 15 let starý. Abych byl upřímný, nejraději bych své oblíbené KDE 3.5. Umělo to všechno, co jsem potřeboval. Ale i takhle jsem vcelku spokojený. Kdyby mi ještě fungovalo na Averu TD310 dálkové ovládání, dlouho bych neměl potřebu instalovat něco nového.
Tiskni
Sdílej: