Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Ahoj,
marně hledám řešení pro nasdílení části své obrazovky druhému účastníkovi, ideálně s možností "předání kontroly" nebo alespoň "ukazovátka". Audio není nutné, mohu použít Skype či SIP. Pro obraz preferuji vyšší kvalitu (prezentuji fotky a očekávám komentáře).
Mám desktop 2560x1440, druhý uživatel pouze 1440:1050 (nebo tak něco). Prezentovat celou obrazovku nelze - druhý uživatel sice vidí relativně rozumně fotky, ale komentáře / texty nerozluští.
Druhý uživatel je netechnický typ - tj. musí to být dead simple (věci jako přepnutí škálování vzdáleného desktopu na 1:1 a pak hledání velikosti okna aplikace na mém desktopu tak, aby se vešel do viditelného výřezu u druhého uživatele bohužel přesahuje schopnosti druhého uživatele).
Tak mi z toho překvapivě vychází nejlépe nechvalně známý Zoom.us - ten by měl zvládnout výřez obrazovky, Ale moc se mi do tohoto řešení nechce.
Jiné nápady?
Řešení dotazu:
xrandr --output HDMI-1 --scale-from 1600x900
(dělá bilineární interpolaci).
-video_size 800x600 -f x11grab -i :0.0+50,50
), pokud to chceš klikací, můžeš zkusit obs (open broadcast studio). Stream v takovém formátu, aby to otevřel v browseru. Pro snížení latence chceš realtime preset x264.
Tiskni
Sdílej: