Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Na chvíli tedy opět vytáhnu z archivu svoji oblíbenou mýtickou babičku s DVD/DivX přehrávačem, případně Blu-ray přehrávačem, která si s AV1 nijak neporadí a rodinná videa vnoučat je potřeba jí převést do některého ze starších formátů.Avidemux je můj oblíbený nástroj a nerad bych aby mi unikla nějaká informace. Zeptal bych se autora ale musel bych se registrovat, možná by mi i dotaz nějaký moderátor omylem smazal.
Řešení dotazu:
Technologies Googlem a zveřejněním informace o otevření formátu VP8 a vzniku projektu WebM ostře VP8 kritizovala za jeho nižší kvalitu ve srovnání s tehdejším H.264 (resp. x264). Tehdy šlo o argumentaci správnou, kvalitně podloženou a hlavně s viditelným rozdílem v kvalitě videí. VP8 byl prostě viditelně horší formát než x264 implementace formátu H.264.
vsadím se o pivo, že ten MPEG2 ti ve skutečnosti akceleruje z velké části grafika. x264 samozřejmě nedáš ani omylem, to ti garantuji. a ten bioshock taky zrovna moc ne, ani s nejlepší dostupnou agp grafikou (HD3850).2010
Sice ne v takové míře, ale i do statického VP8 alias WebP vkládám jisté naděje v boji s trollskými formáty JPEG2000 a JPEG XR, resp. letitým JPEGem jako takovým. Formát skýtá možnost i trochu zamotat hlavu PNG a GIF, pokud se podaří implementaci dotáhnout do kvalitní podoby a podporu nasadit ve všech prohlížečích. Google, jakkoli mám z tohoto velkého bratra do budoucna obavy, se letos předvedl opravdu dobře, bez ohledu na to, že je WebM momentálně horší než x264 a WebP než JPEG.
Trochu deprese musí jímat každého, kdo by chtěl netbook se slušným GPU pro hardwarově akcelerované 1080p/x264/mkv video a současně slušně výkonný procesor pro běžné věci.2014
Ty kratičké propady teplot a otáček v časovém průběhu jsou momenty, kdy se komprese do x264 přepínala mezi 1. a 2. průchodem.2015
Kdyby člověk teď hned převedl celý svůj xvid/x264 archív do x265, často by ani nemusel koupit nový větší HDD.
Technologies Googlem a zveřejněním informace o otevření formátu VP8 a vzniku projektu WebM ostře VP8 kritizovala za jeho nižší kvalitu ve srovnání s tehdejším H.264 (resp. x264). Tehdy šlo o argumentaci správnou, kvalitně podloženou a hlavně s viditelným rozdílem v kvalitě videí. VP8 byl prostě viditelně horší formát než x264 implementace formátu H.264.Kde mají ty věty začátek a kde konec? Četl jsem to min. 3krát, na tom spadnul i google překladač:)
nóóóó a nebylo by teda jako lepší misto nějakýho převádění videjek z x265 na H.264 kdybys rači tý svý babče koupil nějakej novej počítač/přehrávač?? :O ;D
Tiskni
Sdílej: