V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Ahoj, můžete mi prosím poradit? Přihlásím se jako uživatel marek, v home dir mám v souboru .bashrc vytvořný alias mapama='/root/mujnazevprogramu/go.sh' Když zavolám mapama tak mi to napíše Permission denied což je správně, jenže pokud zavolám sudo mapama tak to napíše sudo: mapama: command not found Mám špatně vytvořený alias? jak to můžu opravit? Díky
Řešení dotazu:
sudo
:
.bashrc
:
alias mapama='sudo /root/mujnazevprogramu/go.shAliasy jesou čistě jen záležitostí bashe v interaktivním módu. Pokud je vkládáte do
.bashrc
ve svém domovském adresáři, nemůže ovlivnit cizí shelly a už vůbec sudo
, které hledá „skutečný“ spustitelný soubor.
/usr/local/sbin/název
. Pak bude příkaz dostupný pro všechny.
/usr/local/bin
(pokud chcete mít tento příkaz v PATH
i jako běžný uživatel), nebo v /usr/local/sbin
(pokud chcete tento příkaz mít v rootově PATH
).
Takže tedy:
sudo ln -s /root/mujnazevprogramu/go.sh /usr/local/sbin/mapamaVýhodou tohoto řešení je možnost použití SUID/SGID rogramů. Program uvidí (v
argv[0]
) cestu k symlinku, ne k programu samotnému.
sudo
. Buď ho můžete umístit do /usr/local/bin
, nebo do Vačeho uživatelského adresáře se spustitelnými programy (např. ~/.local/bin
).
#! /bin/bash exec sudo /root/mujnazevprogramu/go.sh
Díky za návod, nevím kterou variantu zvolit potřebuji aby script v /root/.... fyzicky zůstal a script mohl spustit výhradně a pouze root (sudo) .
.bashrc
. V praxi to pak vypadá takhle:
# SystemD aliases alias sy="sudo systemctl" alias sys="sudo systemctl start" alias syx="sudo systemctl stop" alias syr="sudo systemctl restart" alias sye="sudo systemctl enable" alias syd="sudo systemctl disable" alias syl="sudo systemctl status" alias aptitude="sudo aptitude" alias suvim="sudo vim" alias visudo="sudo visudo"Pokud to bude něco, co bude používat více uživatelů nebo budete chtít příkaz
mapama
volat z programů, zvolte poslední. Ten symlink tady nepomůže – to jsem tam asi napsal omylem.
Tiskni
Sdílej: