Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
● script1.service - script1_start Loaded: loaded (/etc/systemd/system/script1.service; enabled; vendor preset: enabled) Active: inactive (dead) since Fri 2020-12-04 17:34:11 CET; 1s ago Process: 373 ExecStart=/usr/local/script/script1.sh (code=exited, status=0/SUCCESS) Main PID: 373 (code=exited, status=0/SUCCESS) dec 04 17:34:11 jany systemd[1]: Started script1_start. dec 04 17:34:11 jany systemd[1]: script1.service: Succeeded.Ak spustim skript samostatne
/usr/local/script/script1.shfunguje bez problemov.
Řešení dotazu:
Active: inactive (dead) since Fri 2020-12-04 17:34:11 CET; 1s agoSpustam obycajnu binarku, takze skript je uplne jednoduchy
#!/bin/bash /cesta_k_binarkeSkript sa nespusti, lebo binarka nebezi. Ked skript spustim rucne, tak to funguje
inactive (dead)
znamené že sa skript sám ukončil. Rozmýšľam či má zmysel sa opýtať ako je definované dané service, a čo má ten skript vôbec robiť. Ale asi nie, keďže to vyzerá na opajcnutý konfig z čias keď do Debianu zle portovali RC unity na systemd services a spravili tak negatívnu reklamu systemd.
V tomto prípade to bude na sto percent to isté. Žiadne detaily, len info že niečo utajené nefunguje.
[Unit] Description=script1_start [Service] Type=simple ExecStart=/usr/local/script/script1.sh [Install] WantedBy=multi-user.target
Type
. V tomhle případě to asi bude forking
. Souhlasím s kysučanovým příspěvkem dále, že je lepší spouštět přímo tu binárku, ale samozřejme jde napsat unit file tak, aby fungoval i s tím skriptem.
[Unit]
Description=OScam
After=network.target
Requires=network.target
[Service]
Type=forking
PIDFile=/var/run/oscam.pid
ExecStart=/usr/local/bin/oscam -b -B /var/run/oscam.pid -c /home/marian/oscmumu/
ExecStop=/usr/bin/rm /var/run/oscam.pid
TimeoutStopSec=1
Restart=always
RestartSec=5
StartLimitInterval=0
[Install]
WantedBy=multi-user.target
Requires=network.targetTohle tam nedávejte, pokud vaše služba neslouží k vytváření síťových spojení (není to NetworkManager apod.). Viz man systemd.special, poznámka o rozdílu mezi network-online.target a network.target.
KillMode
raději ne. To sice zabrání zabití forknutého procesu, ale služba by se i nadále jevila jako inactive. Hlavní je mít správně Type
.
Tiskni
Sdílej: