Ubuntu bude pro testování nových verzí vydávat měsíční snapshoty. Dnes vyšel 1. snapshot Ubuntu 25.10 (Questing Quokka).
Společnost Netgate oznámila vydání nové verze 2.8.0 open source firewallové, routovací a VPN platformy pfSense (Wikipedie) postavené na FreeBSD. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 6.16 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.3. Linux na verzi 6.1.140. Další změny v příslušném seznamu.
Člověk odsouzený za obchod s drogami daroval letos ministerstvu spravedlnosti 468 kusů kryptoměny bitcoin, které pak resort v aukcích prodal za skoro miliardu korun. Darováním se zabývá policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Deníku N to potvrdil přímo ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Podle resortu bylo nicméně vše v souladu s právem.
Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Zdravím, chtěl bych do dualbootu k Win i Ubuntu 20.04 LTS), ale chci mít zadní vrátka, kdyby se cokoliv pokazilo. (Ubuntu má nějaké problémy s ovladači, jejich řešení - při mé úrovni (ne)znalostí - vyžaduje restart, tudíž test s live verzí nepochodím.)
V mém PC se nachází 3 fyzické disky:
S tím, že Win10 se nachází na disku A, kam byly na klonovány z předchozího malého SSD. A boot je nastaven na disk B (pokus o boot z disku A končí chybou).
Samotný disk A je rozdělen následovně:
Původně jsem měl představu, že bych si udělal kopii celého disku A...
$dd if=/dev/sda of=/media/ubuntu/extdisk/backup.img
potom zmenším "Partition2" o 250 GB a nainstaluji tam Ubuntu tam Ubuntu ALE Externí disk je také 1 TB a dd v režimu kopie celého disku kopíruje vše (tedy i prázdné místo), takže se může lehce stát, že dojde prostor na cílovém disku, že?
Nevím jaké problémy mi může způsobit to, že boot Widnows je z disku B. Bojím se toho, že když se budu chtít vrátit na stav v době zálohy, budu mít problémy s bootem Windows, protože záznam na disku B bude změněný? Díky moc za rady.
PS: Ještě tu mám teoretickou možnost zabavit z jednoho staršího NTB 120GB SSD, které bych mohl vyhradit celé pro Ubuntu, ale to neřeší problém možného "rozdrbání" bootu Windows, nebo jo?
dd if=/dev/sda | gzip -c > /sda-image.imgZdar Max
Tiskni
Sdílej: