abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:44 | Nová verze

    Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:00 | IT novinky

    Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:22 | IT novinky

    Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    21.6. 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 3
    21.6. 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 9
    21.6. 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1965 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: systemd - dev-sda1.device se vykonává pomalu

    2.3.2021 05:43 QWERTY
    systemd - dev-sda1.device se vykonává pomalu
    Přečteno: 904×
    Příloha:
    Hoj,
    dá se nějak zjistit, co přesně trvá tak dlouho při spouštění dev-sda1.device? /dev/sda je SSD a má 2 oddíly, /dev/sdb je HDD a má jeden oddíl, ve všech případech EXT4. /dev/sda1 je kořen.
    U systemd-modules-load.service jsem to zjistil, pomalu se aktivuje nvidia-drm.
    Graf je v příloze (SVG).

    Odpovědi

    2.3.2021 11:47 X
    Rozbalit Rozbalit vše Re: systemd - dev-sda1.device se vykonává pomalu
    Nejaka brzda ve fstab? Sifrovany oddil?
    2.3.2021 12:15 QWERTY
    Rozbalit Rozbalit vše Re: systemd - dev-sda1.device se vykonává pomalu
    Díky za reakci. Ne, není šifrováno, a na parametrech připojení nezáleží - mezi tím, co mám a výchozím nastavením (defaults) není v rychlosti vykonání větší rozdíl (nepatrně to mám rychlejší jak s defaults).
    Na sda2 jsem měl swap (zrušeno), na sda3 /home, na sdb (HD) záložní data. Když nemám swap, naprosto všechno mám v EXT4.
    Když se podívám na systémový záznamy (syslog, kern.log aj.), tak tam žádnou chybu nevidím.
    2.3.2021 16:23 QWERTY
    Rozbalit Rozbalit vše Re: systemd - dev-sda1.device se vykonává pomalu
    Jo a málem bych zapomněl - ještě v prosinci to trvalo asi 1.0-1.2s. SSD je novej, ADATA SU-750.
    2.3.2021 18:59 PetebLazar | skóre: 35 | blog: l_eonardovo_odhodlani
    Rozbalit Rozbalit vše Re: systemd - dev-sda1.device se vykonává pomalu
    Nejde to zpoždění na vrub fsck filesystému při bootu? Jak vypadá řádek fstabu pro / filesystém?
    3.3.2021 13:26 QWERTY
    Rozbalit Rozbalit vše Re: systemd - dev-sda1.device se vykonává pomalu
    To bohužel ne, stejný je to se současným noatime,nodiratime,commit=600,discard i s defaults (respektive je to oproti defaults o pár desítek ms rychlejší). Dokonce jsem záznam pro sda1 zakomentoval, připojilo se to jen v režimu pro čtení, ale i tak to dev-sda1.device trvalo 2s.
    Kdybych aspoň věděl, co se v dev-sda1.device děje a jak dlouho, kdyby se to dalo "rozebrat" a zkoumat.
    3.3.2021 14:56 X
    Rozbalit Rozbalit vše Re: systemd - dev-sda1.device se vykonává pomalu
    3.3.2021 18:56 Peter Golis | skóre: 65 | blog: Bežné záležitosti | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: systemd - dev-sda1.device se vykonává pomalu
    A kde je podľa teba v tom zdrojáku informácia o FSCK? Ja som ju zvykol hľadať v /etc/fstab odliaľ si to bral nástroj zvaný systemd-fstab-generator.
    3.3.2021 21:30 X
    Rozbalit Rozbalit vše Re: systemd - dev-sda1.device se vykonává pomalu
    Jestli tam je tak bych taky rad vedel kde. Reagoval jsem na:
    Kdybych aspoň věděl, co se v dev-sda1.device děje a jak dlouho, kdyby se to dalo "rozebrat" a zkoumat.
    4.3.2021 08:29 Peter Golis | skóre: 65 | blog: Bežné záležitosti | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: systemd - dev-sda1.device se vykonává pomalu
    Ako že by na základe toho zdrojáku rozobral či je to spomalenie dev-sda1.device spôsobené napríklad nezmenilo UUID partície keď robil reorganizáciu disku, alebo že čaká na dobehnutie FSCK pred pripojením daného disku?
    4.3.2021 13:13 X
    Rozbalit Rozbalit vše Re: systemd - dev-sda1.device se vykonává pomalu
    V dokumentaci k "device" jsem nasel opravdu zoufale malo. Takze nic jineho ani nezbyva..
    4.3.2021 13:39 Peter Golis | skóre: 65 | blog: Bežné záležitosti | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: systemd - dev-sda1.device se vykonává pomalu
    Systém mu naštartuje za 4 sekundy, a chce ušetriť 2 sekundy. To študovanie zdrojákov mu zaberie viac času ako boot na niekoľko drsaťročí dopredu.

    Tu je ozaj lepšie keby si chalan spomenul, čo pomenil.
    3.3.2021 22:54 BFU
    Rozbalit Rozbalit vše Re: systemd - dev-sda1.device se vykonává pomalu
    Zkus se podivat na systemd-bootchart, jestli tam nahodou nebezi jeste neco zaroven, co by ten disk vyuzivalo. Ten bootchart ti je sto rict, kolik ta service spotrebovala casu.
    4.3.2021 17:37 trubicoid2
    Rozbalit Rozbalit vše Re: systemd - dev-sda1.device se vykonává pomalu
    a co říká dumpe2fs /dev/sda1 ? koukni na Maximum mount count: a na Check interval:

    nemáš v příkazové řádce kernelu třeba fsck.repair=yes fsck.mode=force ?

    a zkontrolovat /dev/sda1 třeba z live distribuce jsi zkoušel? sudo e2fsck -f -y -D /dev/sda1

    ještě mě napadá, že je to pomalejší, jak se SSD plní, pouštíš pravidelně sudo fstrim -va ? Normálně se to pouští jednou za týden, zkus systemctl status fstrim.timer
    7.3.2021 16:14 QWERTY
    Rozbalit Rozbalit vše Re: systemd - dev-sda1.device se vykonává pomalu
    dumpe2fs /dev/sda1 říká:
    dumpe2fs: No such file or directory while trying to open /dev/sda1
    Couldn't find valid filesystem superblock.
    dumpe2fs /dev/sda - vyleze toho spousta, ale:
    Maximum mount count:      -1
    Check interval:           0 (<none>)
    Fsck spouštím ručně.
    fsck.repair=yes ani fsck.mode=force nepoužívám.
    fstrim spouštím ručně, sda1 (/) je zaplněn z třetiny (12 z 33.5G), sdb3 (/home) z 18% (39.6 z 216.3G), /tmp, /var/tmp i /var/log mám na tmpfs, tedy v RAM.
    Ještě zkusím fsck ze živáka…
    7.3.2021 16:26 ewew | skóre: 40 | blog: ewewov_blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: systemd - dev-sda1.device se vykonává pomalu

    Toto vyzerá na náhodne vymenenie sdX u diskov. Zrejme je to spôsobené časovaním detekcie daných diskov. Mne to už pár krát vymenilo poradie diskov. Riešenie buď LABEL alebo UUID.

    Root v linuxe : "Root povedal, linux vykona."
    8.3.2021 11:00 QWERTY
    Rozbalit Rozbalit vše Re: systemd - dev-sda1.device se vykonává pomalu
    Ou, sorry, oba jsou sda (1, 3).
    Ještě zkusím novou instalaci, tahle je hodně stará.
    k3dAR avatar 8.3.2021 12:34 k3dAR | skóre: 63
    Rozbalit Rozbalit vše Re: systemd - dev-sda1.device se vykonává pomalu
    mozna mi neco unika, ale userspace staruje 2.774s, v tom paralelne dev-sda1.device 2.047s a systemd-modules-load.service 2.078s, ceho chces docilit aby userspace startoval 1.7s a s kernelem to nebyli 4s ale 3s? opravdu ti za to stoji preinstalace? :) pokud ta 1s hrale takovou roli, mozna si nemel kupovat nejhorsi SSD ;-)
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    8.3.2021 12:38 QWERTY
    Rozbalit Rozbalit vše Re: systemd - dev-sda1.device se vykonává pomalu
    Mám čtvrtinovou 256G variantu. Prostě ještě v prosinci ta služba startovala sotva poloviční dobu (asi 800-900ms, jestli se nepletu), jen nevím, co ji tak náhle prodloužilo.
    8.3.2021 12:42 QWERTY
    Rozbalit Rozbalit vše Re: systemd - dev-sda1.device se vykonává pomalu
    Jinak se starým a pomalejším SU-600 a na stejným systému startuje taky pod vteřinu, a to je tam mobilní 1.6GHz čtyřjádro Celeron (asi N3150) s TDP 6W.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.