Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Zdravím,
jaký máte názor na tuhle GPU?
Mě by bohatě stačila karta za polovinu její ceny, ale zkus si na Heurece zobrazit nabídku grafických karet. Mám 2 kritéria. Čip od AMD a v podstatě jakýkoliv výrobce kromě Gigabyte.
Známý ze Softcomu mi psal, že mají info, že situace se má zlepšit až Q4/2021 a já potřebuji nějakou GPU teď.
Kupuji si nový pc a nechci si tam kupovat GPU PCI-E 3.0 GDDR5. I když by to výkonnostně stačilo, už mi to přijde staré. Ideální by byla nějaká karta RX 5500 XT kolem 6k Kč, ale ne od Gigabyte. Jenže ty teď nejsou. Proto jsem se zeptal na tuhle.
Tak dát 4k Kč za dočasnou záležitost a pak 6k Kč za tu ideální, tak to už rovnou můžu za těch 10k Kč koupit tuhle.
A koupit GPU musím. Nemůžu čekat.
Jediné, co mě napadá je 4 x DP, což tedy já nepotřebuji.
Ne Maxi, chci novou.
Přínos sběrnice PCI Express 4.0 oproti verzi 3.0 je jednoduchý. Zdvojnásobuje dostupnou propustnost při stejném počtu linek, takže z určitého typu slotu bude možno dostat dvakrát vyšší přenosovou rychlost. Rychlost jedné linky stoupla z 1 GB/s (8Gb/s) na 2 GB/s (16 Gb/s). To znamená, že slot PCI Express 4.0 ×16 pro grafickou kartu bude schopen dát teoretický „průtok“ 32 GB/s a třeba slot M.2 s konektivitou ×4 pro SSD rychlost 8 GB/s. V praxi výsledky budou vždy nižší kvůli režii, což ale platí i dnes. Sběrnice je nadále duplexní, takže plná kapacita je současně dostupná v obou směrech komunikace. Pokud by se počítaly oba směry dohromady, dala by se tedy kapacita PCI Express 4.0 ×16 označit jako 64 GB/s.
Krom rychlosti byly vylepšeny i další aspekty, například virtualizace, funkce pro odolnost vůči chybám a zvýšení spolehlivosti, nebo pružnější škálování na různé počty linek. Co je také důležité je skutečnost zachování plně zpětné kompatibility, a to jak na úrovni protokolu, tak elektrická i mechanická. Starší karty tak ve slotech PCI Express 4.0 pracují svou plnou rychlostí, a karty PCI Express 4.0 zase jsou funkční ve slotech starších generací, běžící na jimi podporované rychlosti.
Takže za mě určitě GPU PCI-E 4.0. Takže jsem si objednal tuhle a věc považuji za vyřešenou.
No a co to, co jsem zvýraznil - vylepšení virtualizace, nebo odolnosti proti chybám? To by se nemělo týkat čipu na GPU, ale PCI-E 4.0.
To je pořád dokola, už jsme tu o tom diskutovali několikrát. P. Fiedler prostě chce nejnovější rozhraní a technologie bez ohledu na to, jestli je pro to, k čemu ten počítač bude využívat, opravdu potřebuje. Pro to, co avizoval že hodlá dělat, by mu nejspíš bohatě stačil i Radeon Pro WX2100 (relativně levný, s jednoslotovou konstrukcí a skvělou spotřebou), ale on by nepřenesl přes srdce, že to není nejnovější technologie a nemá PCI-E 4.0, přestože ani jedno z toho téměr jistě potřebovat nebude.
Ale asi každý máme v tomto ohledu máslo na hlavě. Já už si třeba několikrát koupil základní desku se zbytečně bohatou výbavou, kterou jsem za celou dobu života té desky nikdy nevyužil.
PCI-E 5.0 klepe na dveře, takže mi nepřijde dobré, když kupuji pc na spoustu let, kupovat něco PCI-E 3.0, což je technologie stará 11 let.
BTW: Ten Radeon Pro WX2100 bych si taky možná koupil. Jak je na tom s hlukem?
Oproti pasivně chlazenému Radeonu 6450, který jsem měl předtím, nemám pocit, že by to bylo nějak slyšitelně hlučnější. Jinak řečeno, v konkurenci ostatních větráků (procesor, zdroj, chipset, 2x case) ho neslyším vůbec.
Vůbec bych řekl, že karty téhle řady jsou trochu neprávem opomíjené. Z parametrů je sice zřejmé, že jsou primárně navržené pro pracovní stanici a ne na hry, ale to taky neznamená, že by byly na hraní úplně nepoužitelné.
Dobře, díky.
To se divím, že to takhle vůbec jde zapojit.
Tiskni
Sdílej: