Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Ahoj konfero. Jsem v koncích.
Mám tu desku Asrock J5040 je to krásná věc pro ten NAS, o kterém jsem psal. Pasivní chlazení CPU, 10 W atd.
Akorát na to nemůžu dostat Debian - problém je v USB stick. Když na něj nahrnu Widle10, všechno nabootuje a spustí se instalace.
Linux ani náhodou. Vyzkoušel jsem:
UEFI vidí USB disk.A vidí na něm přímo i tu UEFI PE (tj. řekne že to je Debian)? Co se stane když dáš na USB disk ta Windows a vyměníš jejich UEFI binárku za debianí?
Co se stane když dáš na USB disk ta Windows a vyměníš jejich UEFI binárku za debianí?Nechápu úplně, jak to mám udělat.
Ty si z nejakého korporátu že dávaš screenshoty v ktorých nie je nič vidno?Ty má potřebu komentovat něco, co nesouvísí s tématem mého dotazu?
1. oddil 2MB FAT (protoze ma prirazene D) 2. oddil NENI
cp debian-live-10.7.0-amd64-xfce+nonfree.iso /dev/sdXa nasledne vylistoval pres parted:
Model: Kingston DataTraveler 2.0 (scsi) Disk /dev/sdb: 15,5GB Sector size (logical/physical): 512B/512B Tabulka oddílů: msdos Disk Flags: Číslo Začátek Konec Velikost Typ Systém souborů Přepínače 2 829kB 3844kB 3015kB primary espopravdu je tam pouze 1 oddil ~3MB (ani pred nim v 829kB tezko bude squashfs pro install), nicmene ve virtualu (kvm v rezimu uefi) z te flash normalne nastartje, tzn. squashfs bde naprasaka za prvnim oddilem bez oddilu/filesystemu, coz je mi ale i tak divne kdyz v tom Debian "howto iso to flash" zaroven pisou ze si muzes udelat druhej oddil (kterej by logicky prepsal ty naprasacke data) a umistit tam firmware (irelevatni sice pro iso ktere sem pouzil co fw uz obsahuje)...
Disk /dev/sdb: 14.45 GiB, 15502147584 bytes, 30277632 sectors Disk model: DataTraveler 2.0 Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes Disklabel type: dos Disk identifier: 0x6b20cbb8 Device Boot Start End Sectors Size Id Type /dev/sdb1 * 0 5777279 5777280 2.8G 0 Empty /dev/sdb2 1620 7507 5888 2.9M ef EFI (FAT-12/16/32)
Pre UEFI by to malo mať nielen MBR (DOS type partition), ale aj GPTTohle ale nemám v rufus pod kontrolou. Podhodím mu ISO image a řeknu, že chci GPT a UEFI a zápis DD a hotovo. Windows funguje, Ubuntu funguje, ale debian ne. Stejný flasjdisk, stejný železo, rozdíl 15 minut.
EFI/něco/bootněco.efi
, a nahradit ji stejnou binárkou z Debianu - nebo EFI GRUBem, který najdeš na Debianu v souboru /usr/lib/grub/x86_64-efi/monolithic/grubx64.efi
. Následně to máš zkusit nabootovat, jestli naběhne GRUB.
Máš vylistovat obsah toho oddílu, najít tam PE32+ binárku (viz příkaz file) v adresářiPerfiš, děkuji, zkusím Díky mocEFI/něco/bootněco.efi
, a nahradit ji stejnou binárkou z Debianu - nebo EFI GRUBem, který najdeš na Debianu v souboru/usr/lib/grub/x86_64-efi/monolithic/grubx64.efi
. Následně to máš zkusit nabootovat, jestli naběhne GRUB.
Tak po nejrůznějších zkouškách a laborování se ukázalo, že rufus špatně vytváří bootovací USB stick z ISO image Debian.
Jakmile jsem jako ISO použil W10 nebo Ubuntu, běží to hned jako z praku. Tak nevím... Snad to mohu považovat za solved :(
cat soubor.iso > /dev/sdx
)
Instalační disk Gentoo obsahuje zavaděč GRUB, takže je možné z něj zavést Debian z jiného USB disku.
╭────────────┬───────────────────────────────────────────╮ │ příkaz │ význam │ ├────────────┼───────────────────────────────────────────┤ │ fs0: │ vstoupit na disk „FS0:“ (Seznam disků │ │ │ dostanete hned po spuštění.) │ │ cd\ │ jít do kořenového adresáře disku │ │ cd EFI │ vstoupit do adresáře EFI │ │ dir │ vypsat soubory │ │ foobar.efi │ spustit „foobar.efi“ v aktuálním adresáři │ ╰────────────┴───────────────────────────────────────────╯
Tiskni
Sdílej: