Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Ahoj konfero. Jsem v koncích.
Mám tu desku Asrock J5040 je to krásná věc pro ten NAS, o kterém jsem psal. Pasivní chlazení CPU, 10 W atd.
Akorát na to nemůžu dostat Debian - problém je v USB stick. Když na něj nahrnu Widle10, všechno nabootuje a spustí se instalace.
Linux ani náhodou. Vyzkoušel jsem:
UEFI vidí USB disk.A vidí na něm přímo i tu UEFI PE (tj. řekne že to je Debian)? Co se stane když dáš na USB disk ta Windows a vyměníš jejich UEFI binárku za debianí?
Co se stane když dáš na USB disk ta Windows a vyměníš jejich UEFI binárku za debianí?Nechápu úplně, jak to mám udělat.
Ty si z nejakého korporátu že dávaš screenshoty v ktorých nie je nič vidno?Ty má potřebu komentovat něco, co nesouvísí s tématem mého dotazu?
1. oddil 2MB FAT (protoze ma prirazene D) 2. oddil NENI
cp debian-live-10.7.0-amd64-xfce+nonfree.iso /dev/sdXa nasledne vylistoval pres parted:
Model: Kingston DataTraveler 2.0 (scsi) Disk /dev/sdb: 15,5GB Sector size (logical/physical): 512B/512B Tabulka oddílů: msdos Disk Flags: Číslo Začátek Konec Velikost Typ Systém souborů Přepínače 2 829kB 3844kB 3015kB primary espopravdu je tam pouze 1 oddil ~3MB (ani pred nim v 829kB tezko bude squashfs pro install), nicmene ve virtualu (kvm v rezimu uefi) z te flash normalne nastartje, tzn. squashfs bde naprasaka za prvnim oddilem bez oddilu/filesystemu, coz je mi ale i tak divne kdyz v tom Debian "howto iso to flash" zaroven pisou ze si muzes udelat druhej oddil (kterej by logicky prepsal ty naprasacke data) a umistit tam firmware (irelevatni sice pro iso ktere sem pouzil co fw uz obsahuje)...
Disk /dev/sdb: 14.45 GiB, 15502147584 bytes, 30277632 sectors Disk model: DataTraveler 2.0 Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes Disklabel type: dos Disk identifier: 0x6b20cbb8 Device Boot Start End Sectors Size Id Type /dev/sdb1 * 0 5777279 5777280 2.8G 0 Empty /dev/sdb2 1620 7507 5888 2.9M ef EFI (FAT-12/16/32)
Pre UEFI by to malo mať nielen MBR (DOS type partition), ale aj GPTTohle ale nemám v rufus pod kontrolou. Podhodím mu ISO image a řeknu, že chci GPT a UEFI a zápis DD a hotovo. Windows funguje, Ubuntu funguje, ale debian ne. Stejný flasjdisk, stejný železo, rozdíl 15 minut.
EFI/něco/bootněco.efi
, a nahradit ji stejnou binárkou z Debianu - nebo EFI GRUBem, který najdeš na Debianu v souboru /usr/lib/grub/x86_64-efi/monolithic/grubx64.efi
. Následně to máš zkusit nabootovat, jestli naběhne GRUB.
Máš vylistovat obsah toho oddílu, najít tam PE32+ binárku (viz příkaz file) v adresářiPerfiš, děkuji, zkusím Díky mocEFI/něco/bootněco.efi
, a nahradit ji stejnou binárkou z Debianu - nebo EFI GRUBem, který najdeš na Debianu v souboru/usr/lib/grub/x86_64-efi/monolithic/grubx64.efi
. Následně to máš zkusit nabootovat, jestli naběhne GRUB.
Tak po nejrůznějších zkouškách a laborování se ukázalo, že rufus špatně vytváří bootovací USB stick z ISO image Debian.
Jakmile jsem jako ISO použil W10 nebo Ubuntu, běží to hned jako z praku. Tak nevím... Snad to mohu považovat za solved :(
cat soubor.iso > /dev/sdx
)
Instalační disk Gentoo obsahuje zavaděč GRUB, takže je možné z něj zavést Debian z jiného USB disku.
╭────────────┬───────────────────────────────────────────╮ │ příkaz │ význam │ ├────────────┼───────────────────────────────────────────┤ │ fs0: │ vstoupit na disk „FS0:“ (Seznam disků │ │ │ dostanete hned po spuštění.) │ │ cd\ │ jít do kořenového adresáře disku │ │ cd EFI │ vstoupit do adresáře EFI │ │ dir │ vypsat soubory │ │ foobar.efi │ spustit „foobar.efi“ v aktuálním adresáři │ ╰────────────┴───────────────────────────────────────────╯
Tiskni
Sdílej: