Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
pc -----priami_kabel------keystone_zapojeny_podla_T568A---------patch_panel_zapojeny_podla_T568B-----switchBude to fungovat normalne ?
Na rychlost přenosu ne, nanejvýš na to, jak dlouho bude trvat autonegotiation - ale ani to asi nijak zásadní.
Jinak je dobré si uvědomit, že T568A a T568B říkají jen to, jak jsou uspořádané barvičky na konektoru, ale dokud jsou páry připojené na ty dvojice pinů, na které mají být (12, 36, 45, 78), tak na barvičkách vůbec nezáleží, podstatné je jen to, aby byly na obou stranách stejně buď stejně nebo s příslušnou permutací. Tedy pokud u "přímého" kabelu propojíte 12-12, 36-36, 45-45 a 78-78, bude fungovat správně bez ohledu na to, kterou barvu jste použil pro který pár. Stejně tak u "křížáku", kde jde jen o to, abyste propojil 12-36, 36-12 a podle vkusu 45-78 a 78-45 nebo 45-45 a 78-78. V praxi je samozřejmě vhodnější používat ustálené barevné schéma, ale to je kvůli lidem, ne kvůli fungování ethernetu.
U toho křížáku se názory různí: logicky by i ty druhé dva páry měly být překřížené, ale pokud se budete striktně držet schémat T568A/B, tak nebudou. V praxi na tom nezáleží: pro 10Mb/s a 100Mb/s ethernet se ty páry nepoužívají a gigabitové zařízení, které neumělo autodetekci MDI-X, už dnes asi nepotkáte.
BTW: Dokonce se da mit ve stejnym portu jak sit tak telefon, ale tohle sem snad videl jen jednou v zivote pred mnoha a mnoha lety ;D.Ale ne s Gigabitem, tam se používají všechny 4 páry.
Ale ne s GigabitemJak s kterým, existuje i 1gbe na dvouch párech...
Dokonce se da mit ve stejnym portu jak sit tak telefon, ale tohle sem snad videl jen jednou v zivote pred mnoha a mnoha lety
Neviděl jsem to na vlastní oči, ale někde používali (v době předgigabitové) i jeden UTP kabel jako dva - jeden konektor klasicky na oranžovém a zeleném páru, druhý na modrém a hnědém. Smysl to mělo tam, kde už byl jeden kabel natažený a přidat tam druhý by byl problém.
Tiskni
Sdílej: