abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 03:11 | Nová verze

    Byl vydán LineageOS 23 (Mastodon). LineageOS (Wikipedie) je svobodný operační systém pro chytré telefony, tablety a set-top boxy založený na Androidu. Jedná se o nástupce CyanogenModu. LineageOS 23 je založený na Androidu 16.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    11.10. 15:33 | Komunita

    Na YouTube byly zveřejněny videozáznamy přednášek z hackerské konference DEF CON 33, jež proběhla 7. až 10. srpna v Las Vegas.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    11.10. 05:33 | Nová verze

    Bun (Wikipedie), tj. běhové prostředí (runtime) a toolkit pro JavaScript a TypeScript, alternativa k Node.js a Deno, byl vydán ve verzi 1.3. Představení novinek také na YouTube. Bun je naprogramován v programovacím jazyce Zig.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    10.10. 14:22 | IT novinky

    V Lucemburku byly oznámeny výsledky posledního kola výzev na evropské továrny pro umělou inteligenci neboli AI Factories. Mezi úspěšné žadatele patří i Česká republika, potažmo konsorcium šesti partnerů vedené VŠB – Technickou univerzitou Ostrava. V rámci Czech AI Factory (CZAI), jak se česká AI továrna jmenuje, bude pořízen velmi výkonný superpočítač pro AI výpočty a vznikne balíček služeb poskytovaný odborníky konsorcia. Obojí bude sloužit malým a středním podnikům, průmyslu i institucím veřejného a výzkumného sektoru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    10.10. 01:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) zářijová aktualizace aneb nová verze 1.105 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.105 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    9.10. 15:33 | Komunita

    Ve Firefoxu bude lepší správa profilů (oddělené nastavení domovské stránky, nastavení lišt, instalace rozšíření, uložení hesla, přidání záložky atd.). Nový grafický správce profilů bude postupně zaváděn od 14.října.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    9.10. 12:44 | Nová verze

    Canonical vydal (email) Ubuntu 25.10 Questing Quokka. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do července 2026.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    9.10. 12:22 | Nová verze

    ClamAV (Wikipedie), tj. multiplatformní antivirový engine s otevřeným zdrojovým kódem pro detekci trojských koní, virů, malwaru a dalších škodlivých hrozeb, byl vydán ve verzi 1.5.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    9.10. 01:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.12.0 dynamického programovacího jazyka Julia (Wikipedie) určeného zejména pro vědecké výpočty. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v poznámkách k vydání. Aktualizována byla také dokumentace.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.10. 15:11 | Bezpečnostní upozornění

    V Redisu byla nalezena a v upstreamu již opravena kritická zranitelnost CVE-2025-49844 s CVSS 10.0 (RCE, vzdálené spouštění kódu).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    Jaké řešení používáte k vývoji / práci?
     (38%)
     (46%)
     (17%)
     (18%)
     (22%)
     (16%)
     (18%)
     (16%)
     (16%)
    Celkem 210 hlasů
     Komentářů: 13, poslední 8.10. 07:41
    Rozcestník

    Dotaz: GigaByte Z590M, i7-11700 + Linux

    6.12.2021 21:18 johnny doe
    GigaByte Z590M, i7-11700 + Linux
    Přečteno: 543×
    Ahojte.

    Má niekto skúsenosť (pozitívnu alebo negatívnu) s GIGABYTE Z590M a i7-11700 pod Linuxom?

    Plánujem nahradiť svojho matuzalema niečím novým. Chcem na tom používať Slackware Linux, KDE, Eclipse, VirtualBox, Firefox, LibreOffice, DigiKam ...

    Ide mi o to, aby na tom out-of-the-box fungoval jednoduchý zvuk, video akcelerácia, dual monitor, sieť, snáď nejaký power management... bez toho, aby som musel inštalovať nejaké ovládače od výrobcu HW.

    Podľa zbežného googlenia, by to s relatívne aktuálnym jadrom (5.10 a vyššie) a X.org malo fungovať, ale bolo by fajn, keby mi to vedel potvrdiť niekto, kto to mal v rukách.

    Odpovědi

    7.12.2021 09:40 X
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GigaByte Z590M, i7-11700 + Linux
    Nic nefunguje "out-of-the-box". Na to rovnou zapomen a urcite ne se Slackware, ktere ma posledni release pred peti lety.
    7.12.2021 10:23 LarryL | skóre: 27
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GigaByte Z590M, i7-11700 + Linux
    Nemusí instalovat verzi 14.2. Muže nainstalovat "current" a s tím je vysoká šance, že nebude muset přidávat kernel parametry pro nabootování nebo instalovat nějaké ovladače HW. O nVidii naštěstí tazatel nic nepíše :-)
    7.12.2021 20:54 johnny doe
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GigaByte Z590M, i7-11700 + Linux
    Ten procesor má integrovanú grafiku (vraj Intel UHD Graphics 750) a myslím, si že s tou si vystačím keďže ma netrápia moderné hry. Kedysi som mal stroj s nVidiou a keďže Slackware nie je zrovna v hľadáčiku nVidie, tak som vždy musel ťahať ovládač od nVidie a dávať pozor či nová/staršia verzia jadra bude fungovať so staršou/novšou verziou grafického ovládača. Je to otravné. Aj preto chcem dať prednosť integrovanej grafike.
    7.12.2021 20:47 johnny doe
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GigaByte Z590M, i7-11700 + Linux
    a) ako hovorí LarryL, existuje -current kde je momentálne jadro 5.15.6 a X.org 7.7

    b) nový release 15.0 je za rohom
    7.12.2021 17:19 j
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GigaByte Z590M, i7-11700 + Linux
    Dost pochybuju, ze by na tom neco nefungovalo, neni proc.

    Zvukovka tam bude stejna jako vsude jinde - nejakej ten realtek, sitovka je prej intel (oboji bez oznaceni, takze ... vi buh kterej chip). Jinak se mi libi, jak tam soudruzi pisou, ze si mas drivery stahnout od vyrobcu tech chipu, kdyz nevis, jaky tam jsou ...

    A ve finale, si to kup, do 14ti dnu to muzes vratit.

    ---

    Dete s tim guuglem dopice!
    7.12.2021 21:18 johnny doe
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GigaByte Z590M, i7-11700 + Linux
    Preto hľadám, či niekto má hands-on-experience.

    Ku grafike som našiel napr. takýto post podľa ktorého treba nejaký parameter kernelu. To neznie veľmi povzbudivo ;-/ Pre LAN ponúkajú dva ovládače pre Windows: Realtek a Intel. Neviem ako si tom mám vysvetliť. Niekde som videl post, ktorý teraz neviem dohľadať, ale ktorý hovoril niečo také, že od jadra 5.10 sieťová karta funguje, ale na staršom jadre je problém.
    Jinak se mi libi, jak tam soudruzi pisou, ze si mas drivery stahnout od vyrobcu tech chipu, kdyz nevis, jaky tam jsou ...

    Máš pravdu. Ale to GigaByte tuším píše všade. Oplatí sa zvoliť iného výrobcu?
    Pavel 'TIGER' Růžička avatar 8.12.2021 00:18 Pavel 'TIGER' Růžička | skóre: 54
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GigaByte Z590M, i7-11700 + Linux
    Už nevím, čím mne před lety Gigabytky nakrkly, ale už nějakou dobu jedu ASRocky a není problém. Pravdou je, že já jedu spíše AMD. Intely minimálně.
    David Ježek avatar 8.12.2021 09:44 David Ježek | skóre: 83 | blog: Mostly_IMDB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GigaByte Z590M, i7-11700 + Linux
    Proč nepovedený Rocket Lake, když už existuje Alder Lake?
    11.12.2021 10:05 rastos | skóre: 63 | blog: rastos
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GigaByte Z590M, i7-11700 + Linux
    Popravde som moc nesledoval aké je kódové označenie toho procesora. Počítač kupujem tak zriedka, že v tom nie som doma a preto si chcem nechať poradiť od skúsenejších. Vyberal som niečo, čo je trocha lepšie ako priemer, ale nie natoľko nové, aby to bolo drahé len preto, že to je nové. Našiel som najprv i7-12700K lenže potom som sa dočítal, že "K" znamená "dá sa pretaktovať" a to nemám v pláne a následne som ešte zistil, že by som musel kúpiť samostatný chladič. A tak som začal mať dojem, že to je nad level, ktorý hľadám. Keď si poviem, že prataktovávať nebudem a nechcem sa babrať s osadzovaním chladiča (ktoré môžem zbabrať) a ešte aj môžem ušetriť 1/4 ceny, tak mi z toho vyšiel i7-11700 ako dobrá voľba.

    Popravde som ešte predtým plánoval Ryzen 7 5700g (a GigaByte B550M DSšH), ale pri AMD je podstatne menší výber CPU s integrovanou grafikou a predajca ma navyše presviedčal, že Intelovské integrované GPU sú jednoducho lepšie.

    Btw, díval som sa na ASRock motherboardy, ktoré spomenul Pavel, a Intelovské varianty sú vypredané všetky a AMD-čkové skoro všetky (z tých čo majú tie konektory, ktoré chcem)

    Skutočne je Rocket Lake nepovedený? Prečo?
    David Ježek avatar 11.12.2021 14:42 David Ježek | skóre: 83 | blog: Mostly_IMDB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GigaByte Z590M, i7-11700 + Linux
    Rocket je pomalejší než předchozí Comet, přitom o trošku víc žere (a to už Comet žral dost). Alder má IPC o dobrých 20% vyšší než Rocket, přitom papá méně nebo podobně. Rocket fakt nebrat, to byl zofualej produkt na překrytí několika měsíců, než přijde na trh Alder. Aneb když už něco staršího, tak snad raději 10900F, kde pod 10k dostaneš 10 jader (ale s IPC podobně zoufalým ve srovnání s Alder Lake). U Alderu je ale zatím problém s omezeným výběrem CPU, omezenou nabídkou desek a totální nedostupností DDR5 modulů. No, pokud můžeš, počkej čtvrt roku.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.