Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Řešení dotazu:
lsblk
si vypíšete to, které disky jsou v počítači nalezeny a jaké (tj. kolik a jak velké) jsou an nich oddíly.
Předpokládám, že sdx je disk původní a sdy je disk nový. To vyměňte za jiné názvy podle toho, jak to u Vás vypadá. Pozor na překlepy – mužete si omylem přepsat původní disk nebo i úplně jiný.
Předpokládám, že operace provádíte pod rootem (na instalační disku ArchLinux to tak je hned po nabootování, jinak zkuste sudo -i
nebo su
).
Pokud chcete vidět hezky průběh, použijte nástroj pv
(pokud průběh nechcete, pište cat
). Zkusíme si, zda j pv
nainstalován:
:|pvUkázal se progressbar? Pokud ano, můžete použít
pv
. Pokud vyskočila chyba, použijte cat
(používá se stejně, jen neukazuje průběh) nebo dd
(viz níže).
Zkopírujeme disk sdx na disk sdy:
pv /dev/sdx > /dev/sdyPokud chcete použít
dd
, tak takto:
dd if=/dev/sdx of=/dev/sdy bs=16k status=progressV případě použití
dd
se neukazuje zbývající čas, ale ukáže se rychlost a množství přenesených dat.
Zkuste starý disk vyndat (protože by se jinak mohl nap5íklad používat FS z něj), případně znovu nastavit UEFI a nabootovat. Systém by měl s trochou štěstí běžet.
Běžící Ubuntu si nějak poznačte, abyste si byli jisti, že Vám běží systém z nového disku. Např. touch /novy-disk
vytvoří v kořenovém adresáři soubor novy-disk
.
Nyní, když už Vám bootuje nový disk (jak Ubuntu, tak Windows), si přerozdělte disk starý. Pomůže například grafický GParted nebo cgdisk
(pseudo-grafická aplikace) nebo fdisk
(interaktivní aplikace na konzoli). Oba dva později jmenované náštroje jsou obsaženy na disku ArchLinuxu.
Asi chctete jeden oddíl pro Ubuntu. Nyní je ta chvíle, kdy se můžete rozhodnout pro zmenšení nebo zvětšení oddílu pro Ubuntu – vytváříte zcela nový.
Nový oddíl (jeho označení se dozvíte z nástroje pro dělení disku nebo lsblk
) naformátujeme pomocí mkfs.btrfs
(pro BtrFS) nebo mkfs.ext4
(pro ext4). Můžete zvolit i jiný souborový systém. Použití vypadá takto:
mkfs.ext4 /dev/sdx1Pokud starý i nový oddíl jsou BtrFS, můžete si formátování nového a jeho připojení odpustit a použít postup kopírování níže. Vytvoříme si dva přípojné adresáře:
mkdir /stary /novy
Připojíme oba oddíly. Jak starý (tj. ten na novém disku), tak nově vytvořený:
mount /dev/sdx1 /novy mount /dev/sdy1 /staryDisky můžeme zkopírovat pomocí
cp
:
cp /stary/* -rav /novy/(Bez volby
-v
nevypisuje názvy souborů.)
Je ale lepší způsob, pokud oba odddíly (jak stary, tak nový) jsou BtrFS. Disk s BtrFS na jiny zkopírujete takto:
btrfs dev add /dev/sdx1 /stary btrfs dev rem /dev/sdy1 /staryTen druhý příkaz způsobí skutečné překopírování dat, a to včetně snapshotů a subvolumů. Zavaděč asi ponecháme na novém disku. Nyní se podíváme na UUID/PARTUUID nového oddílu a upravíme tyto soubory (z pohledu běžícího Ubuntu):
Tiskni
Sdílej: