Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Možná, že některé procesy na zabití nereagují úplně korektně a jádro pak tu paměť stále drží a pro mě je nedostupná...Mohlo by být v případě, že ty procesy mají nějakou POSIX sdílenou paměť nebo něco takového. Nebo máte free, které vám neukazuje diskové cache, takže těch 22MB, co vám teče, je tam. (A nemusíte to řešit, protože jádro tu paměť uvolní, když bude potřeba.) Kdyžtak můžete kouknout do
/proc/meminfo
, tam je to rozebráno dost detailně. (A snad bylo i na tomhle prastarém kernelu.)
Mem: 36864K used, 4960K free, 0K shrd, 2608K buff, 8624K cachedKdyž vše zabiju (a echo 3 > /proc/sys/vm/drop_caches), tak se dostávám někam na 32 MB, tedy volného relativně dost. Ale třeba flash firmware mi schrastne na ram. Tam jde o to, že ho musím nejprve stáhnout do ramfs (/tmp, nějakých 7-8MB). Pak se nahrává do shared mem. a pak se flashuje do paměti. Teď mě napadá, že by možná stačilo po nahrání do shmem v tom flash démonu ho z toho ramfs tmp smáznout, takto to asi zabírá 2x. Kernel mi pak začne zabíjet hlava nehlava, co mu přijde po ruku. Orientačně to vypadá takto: https://pastebin.com/mLSz4Ymx (ale tady jsem ještě neměl zabití všeho, tak je tam toho víc). Nicméně vypadá to stejně. Když zabiju vše, co můžu...
# for pid in $(ps | grep -Ev 'fwd|watchdog' | awk '{if(NR>1) print $1}'); do kill -9 $pid; done / # pstree -+= 00001 root init |--- 05026 root fwd |--- 05039 root watchdog 1000 \-+= 05082 root -/bin/sh \--= 05083 root pstree echo 3 > /proc/sys/vm/drop_caches
Mem: 23664K used, 18160K free, 0K shrd, 208K buff, 1872K cachedTak se mi občas flash zdaří, někdy ne. Nějaká úmrtnost stále je a padá to právě na paměť.
Tiskni
Sdílej: