Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
echo 1 > /proc/sys/net/ipv6/conf/all/disable_ipv6Po restartu nebo probuzení ze spánku je IPv6 opět povolená a zase se po chvílích střídá. Samozřejmě jsem googlil, typicky najdu tohle řešení - do /etc/sysctl.conf zadat:
net.ipv6.conf.all.disable_ipv6 = 1 net.ipv6.conf.default.disable_ipv6 = 1 net.ipv6.conf.lo.disable_ipv6 = 1ale to nefunguje. Ani nepomohlo dávat to na jiná místa (/etc/sysctl.d/něco.conf). Tenhle problém se střídáním v PilsFree se děje na více počítačích, nejen na tom mém. A nikde jinde se to neděje (v práci, u rodičů, na různých veřejných wifi, atd.) Takže potřeboval bych buď teda vyřešit ten problém se střídáním komunikace, pokud to vůbec lze, nebo aspoň vyřešit, jak trvale zakázat IPv6.
ipv6.disable=1po update-grub sa ipv6 po reštarte vždy vypne.
Mám zakázané ipv6 pretože idem cez ipv4 a pri zapnutom ipv6 každý DNS dotaz dlho trvá.To máš nastavený nedosažitelný DNS server přes IPv6 nebo jak?
conf
jsou i další podadresáře - co je v jejich disable_ipv6
po tom echo, co je v nich při nastavení přes sysctl. Liší se to?
Jinak jen drobné poznámky - a) zakazovat IPv6 pro localhost (lo) nebude mít na nic vliv a je to zbytečné.
Vždycky to poznám tak, že když mám IPv6, tak se nepřipojím tam, kde mám povolenou jen IPv4b) co takhle nechat si povolit i IPv6?
Když koukám na www.mojeip.cz, chvíli tam je IPv4 a chvíli IPv6, střídá se to během několika minutc) nebylo by lepší řešit to s ISP? Takhle se prohlížeče AFAIK chovají v případě, že IPv6 nefunguje dostatečně rychle.
Vždycky to poznám tak, že když mám IPv6, tak se nepřipojím tam, kde mám povolenou jen IPv4 a i běžné webové stránky se chvíli nenačítají.Stálo by za to vyřešit ten primární problém. Každopádně já bych:
Tiskni
Sdílej: