Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Mám dotaz ohledně instalace Fedory. Mám novou sestavu s grafickou kartou ASUS Geforce RTX 3060 ale při bootu z flash disku mi Fedora nastartuje s mijnimálním rozlišením a myš po prvním pohybu přestane fungovat. Rozlišení nelze zvětšit. Máte někdo tucha, co s tím a pokud ano, máte tucha na funkční drivery pro grafiku? Základní deska je ASUS TUF GAMING B550-PLUS WIFI II - AMD B550.
Za rady díky.
Odpojení myši a její opětovné připojené nefungovalo. Mám k USB připojený i tablet (možná to bude tím - to ještě prubnu). Více mě ale štvě právě grafika. Grafika totiž na instalaci nedostačuje. Furt se mi schovává instalační okno a tlačítka za viditelnou plochu :D
No, je to trochu paradox ale funguje mi grafickej tablet, takže se tím dá do určitý míry nahradit myš. :D
Pokud ale vyřeším grafiku (čitě teoreticky bych mohl zkusit instalovat Fedorku v základním rozlišení a následně po spuštění doinstalovat ovladače pro grarfiku aaaaaaaaa následně se pokusit nějak nahodit myš ....).
Trochu divokost ale .... nejsem si jistej, jestli v základním live modu fedora rozpozná grafiku a nějak ji začne fvyužívat ... každopádně mi grafika funguje v live Pop Osu ... což mě tak trochu irituje .... Pop od (s podporou NVIDIA) valí v plným rozličení (až na myš) ale ..... čistě teoreticky ...... teda ... pokud nedojde k následný autalizaci kernelu - to by mi to zase rozhasilo a musel bych to drivery pro grafiku instalovat opětovně na novej kernel .... :D
Po odpojení nefunguje taky. Problém je, že myš nefunguje v žádné live distribuci :-\
Kdybych nebyl slušnej, taaaaaaaaaak se nase..... eghm .... ne ..... možná bych si mohl skočit do zverimexu a koupit si nějakou jinou ale ta by asi obvzlášť nefungovala :D
Aaaaale ..... Taaaaaaaaaaaaaaaakže ..... pomocí grafického tabletu sem Fedoru nainstaloval a následně spustil. Hlásila pořád problém s grafickým adapterem, tak jsem seho jal instalovat ... emmmmm
Teda nesmyslemelu ..... aktualizoval jsem systém a hle ... ukázalo se full rozlišení ....
Kurnik proč sem nejde nasázet víc obrázků :-|
Mno ..... tak jsem aktualizoval a hle ..... full display
S chybkama .... )
Mno ... pustil jsem se tedy do postupu dle návodu ..... https://www.if-not-true-then-false.com/2015/fedora-nvidia-guide/ (že já nezkušená koko.... toto udělal) .... no .... a po provedení posledních kroků jsem tak nějak ..... po rebootu nebyl schopen vidět nic jinýho, než tmavá display se zobrazením user a pass, kterej ne a ne zalogovat :D
Taaaaaaaaaaaaaaaaaakže ani grafika a ani myš se nezadařilo .... ale grafickej tablet funguje ... juhuuuuuuuuuuu .... aaale nechci se s tím nějak spokojit. Rád bych funkční grafiku i myš
Emmmm ... nápověda ... (prosím prosím smutně čučím)?
Mno, očividně budu muset přejít na POP OS .... aaaaaaaaaale to pořád neřeší můj malý problém s myší :-|
Kdo bv to řekl, že USB myš bude problém ..... Kdyby tady bylo alespoň jiný připojení myší ... ale ono prdlačky :D
Taaaaaaaakže a to bude asi podstatné ... USB 2 port myši na USB 2 port ... mě to tak tklo přehodit myši ... pak me napadlo pokusit se přecijen najít USB 2 bo sem myslel, že tahle desk má jen trojky .... a vuila ... myš funguje. Teď ještě ovladače na open source NVIDI .... teda .... pokud najdu nějaký schopný
Tiskni
Sdílej: