Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Ahojte,
snazim sa co najlepsie uchopit automatizaciu a spravu standardneho LAMP clusteru, rad by som sa opytal na skusenosti alebo ako co najlepsie automatizaciu nadizajnovat. V podstate sa jedna o (teraz neriesim architekturu):
2ks Varnish HA
2ks NGNIX (VRRP active, passive)
4ks Apache (PHP aplikacia)
4ks MySQL (databaza)
Je jasne ze niektore konfiguracne subory budu na vsetkych serveroch rovnake, napr. /etc/hosts alebo /etc/resolv.conf alebo SSH verejne kluce. Naopak, na roznych serveroch Apache vs MySQL budu konfiguracne subory odlisne. A do tretice este deploy PHP aplikacie.
Moja predstava je, ze niekto pushne/mergne zmenu konfigu alebo aplikacie v master branch do git repo a AVX (ansible) urobi vsetku nudnu robotu samo.
Je lespie volit zvlast git repo pre kazdy server alebo vsetko drzat v jenom git repe porozhadzovane v spleti adresarov?
Da sa docielit aby sa na cielovy server preniesol len modifikovany subor alebo je lespie uploadnut/prepisat na cielovy server vsetky subory z git repozitara bez ohladu na to v ktorom prebehla zmena?
Rad by som sa opytal na vase skusenosti popripade doporucenia. Dakujem.
Tiskni
Sdílej: