FEL ČVUT vyvinula robotickou stavebnici pro mladé programátory. Stavebnice Brian byla navržená speciálně pro potřeby populární Robosoutěže. Jde ale také o samostatný produkt, který si může koupit každý fanoušek robotiky a programování od 10 let, ideální je i pro střední školy jako výuková pomůcka. Jádro stavebnice tvoří programovatelná řídicí jednotka, kterou vyvinul tým z FEL ČVUT ve spolupráci s průmyslovými partnery. Stavebnici
… více »Ubuntu bude pro testování nových verzí vydávat měsíční snapshoty. Dnes vyšel 1. snapshot Ubuntu 25.10 (Questing Quokka).
Společnost Netgate oznámila vydání nové verze 2.8.0 open source firewallové, routovací a VPN platformy pfSense (Wikipedie) postavené na FreeBSD. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 6.16 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.3. Linux na verzi 6.1.140. Další změny v příslušném seznamu.
Člověk odsouzený za obchod s drogami daroval letos ministerstvu spravedlnosti 468 kusů kryptoměny bitcoin, které pak resort v aukcích prodal za skoro miliardu korun. Darováním se zabývá policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Deníku N to potvrdil přímo ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Podle resortu bylo nicméně vše v souladu s právem.
Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
sudo apt-get update sudo apt-get install -y git build-essential git clone https://bitbucket.org/CrazyCat/media_build.git cd media_build ./build sudo make installDnes jsem dostal jiný počítač, nainstaloval jsem na něj rovněž Ubuntu 18.04 a pokusil jsem se znovu doinstalovat ovladač pro zmíněný USB tuner. Postup se nepodařil a výpis z terminálu je tento:
bavor@bavor-TRILINE-PROFI:~$ sudo apt-get update [sudo] heslo pro bavor: Mám:1 http://ftp.sh.cvut.cz/ubuntu bionic InRelease Mám:2 http://ftp.sh.cvut.cz/ubuntu bionic-updates InRelease Mám:3 http://ftp.sh.cvut.cz/ubuntu bionic-backports InRelease Mám:4 http://ftp.sh.cvut.cz/ubuntu bionic-security InRelease Načítají se seznamy balíků… Hotovo bavor@bavor-TRILINE-PROFI:~$ sudo apt-get install -y git build-essential Načítají se seznamy balíků… Hotovo Vytváří se strom závislostí Načítají se stavové informace… Hotovo build-essential je již nejnovější verze (12.4ubuntu1). git je již nejnovější verze (1:2.17.1-1ubuntu0.11). 0 aktualizováno, 0 nově instalováno, 0 k odstranění a 9 neaktualizováno. bavor@bavor-TRILINE-PROFI:~$ git clone https://bitbucket.org/CrazyCat/media_build.git Cloning into 'media_build'... remote: The requested repository either does not exist or you do not have access. If you believe this repository exists and you have access, make sure you're authenticated. fatal: repository 'https://bitbucket.org/CrazyCat/media_build.git/' not foundDomnívám se, že problém je v adrese: https://bitbucket.org/CrazyCat/media_build.git Poraďte prosím, čím jí nahradit, případně jiný postup instalacee. Nejsem odborník na počítače,jenom uživatel, ale Ubuntu jsem nějaký čas používal místo Windovs a byl jsem s ním spokojen a chtěl bych jej používat i nadále, proto prosím o radu. Díky za každou odpověď. Bavor
https://github.com/crazycat69/media_build
Zdar Max
Tiskni
Sdílej: