Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
grub-mkconfig --output /boot/grub/grub.cfg
GRUB_DEFAULT=saved GRUB_SAVEDEFAULT=trueKtera si pamatuje posledni spusteny system a ten dostanes jako prvni nabidku.
Ten update-grub se nepousti "za jizdy" v omezenem busyboxuTo ani není busybox, konzole GRUBu je úplně zvláštní operační systém které nemá s Linuxem nic společného. Napsal jsem o tom článek, ale je fáákt dlouhý :)
Ve skutečnosti si přečteme v manuálové stránce, že generátor se jmenuje grub-mkconfig a update-grub je pouze alias:update-grub is a stub for running grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg to generate a grub2 config file.Každopádně já spouštím update-grub. Myslím, že některé distribuce založené na Red Hatu update-grub neměly a bylo nutné spustit grub-mkconfig s uvedenými parametry.
00_header 10_linux 30_os-prober 30_uefi-firmware 40_custom 60_memtest86+"30_os-prober" ti přidává onu položku s Windows. Nevím, jak moc je to systémový soubor, ale můžeš ho zkusit přejmenovat na třeba "05_os-prober" a pak přegenerovat grub (dle wiki Fedory):
sudo grub2-mkconfig -o /etc/grub2.cfg sudo grub2-mkconfig -o /etc/grub2-efi.cfg sudo grub2-mkconfig -o /boot/grub2/grub.cfg # Legacy boot method for grub updatePak by jsi měl mít viditelně i Windows 11 na první pozici.
Tiskni
Sdílej: