Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
/etc/network/interfaces
. To má současně správně nastavené závislosti, aby se služby vyžadující síť spouštěly až potom, co se síť nastaví, a řeší to tedy tvůj druhý problém (já jsem ještě do síťových závislostí nemusel nikdy sahat, takže pokud nemáš nějaké fakt extrémní nastavení, tak nejspíš taky nebudeš muset).
a) vlastni script ip , ifconfigifconfig určitě ne, ten už na Linuxu 23 let(!) není podporovaný. Vlastní skript s ip zní lákavě, ale musíš ošetřit různé divné stavy typu že device zmizí protože upadl ze sběrnice (to je teda hlavně issue USB síťovek) a pak je potřeba ho znova nakonfigurovat.
b) dhcpTo přece záleží jestli máš síť nastavenou tak, že potřebuješ DHCP.
b) NetworkManagerK tomu mám osobně odpor, protože mi přijde strašně složité nastavit tam správně věci, které „starým“ způsobem mám hned. Osobně žádné démony týkající se sítě (NetworkManager, systemd-networkd, ale i třeba resolvconf) nepoužívám. Dále bych ti doporučil zadat parametry jádra
net.ifnames=0 biosdevname=0
, aby se síťovky jmenovaly „hloupě“ eth0, a pokud máš drátových/wifi síťovek víc, tak do souboru /etc/udev/rules.d/70-persistent-net.rules
napsat:
SUBSYSTEM=="net", ACTION=="add", DRIVERS=="?*", ATTR{address}=="2c:94:64:00:00:61", ATTR{type}=="1", KERNEL=="eth*", NAME="em1" SUBSYSTEM=="net", ACTION=="add", DRIVERS=="?*", ATTR{address}=="2c:94:64:00:00:60", ATTR{type}=="1", KERNEL=="eth*", NAME="em0"pro jednoznačné pojmenování podle mac adresy.
ss -tulopwnZdar Max
auto br0 eth0 lo
iface lo inet loopback
iface eth0 inet dhcp
iface eth1 inet manual
iface wlan0 inet manual
# Bridge setup
iface br0 inet static
bridge_ports wlan0 eth1
address 192.168.0.1
broadcast 192.168.0.255
netmask 255.255.255.0
gateway 192.168.0.1
Funguje dobre jen wlan0 se na prvni pokus neprida do bridge , musim provest restar site a uz bezi jak ma . Ma nekdo nejaky napad ?
Tiskni
Sdílej: