plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
/etc/network/interfaces
. To má současně správně nastavené závislosti, aby se služby vyžadující síť spouštěly až potom, co se síť nastaví, a řeší to tedy tvůj druhý problém (já jsem ještě do síťových závislostí nemusel nikdy sahat, takže pokud nemáš nějaké fakt extrémní nastavení, tak nejspíš taky nebudeš muset).
a) vlastni script ip , ifconfigifconfig určitě ne, ten už na Linuxu 23 let(!) není podporovaný. Vlastní skript s ip zní lákavě, ale musíš ošetřit různé divné stavy typu že device zmizí protože upadl ze sběrnice (to je teda hlavně issue USB síťovek) a pak je potřeba ho znova nakonfigurovat.
b) dhcpTo přece záleží jestli máš síť nastavenou tak, že potřebuješ DHCP.
b) NetworkManagerK tomu mám osobně odpor, protože mi přijde strašně složité nastavit tam správně věci, které „starým“ způsobem mám hned. Osobně žádné démony týkající se sítě (NetworkManager, systemd-networkd, ale i třeba resolvconf) nepoužívám. Dále bych ti doporučil zadat parametry jádra
net.ifnames=0 biosdevname=0
, aby se síťovky jmenovaly „hloupě“ eth0, a pokud máš drátových/wifi síťovek víc, tak do souboru /etc/udev/rules.d/70-persistent-net.rules
napsat:
SUBSYSTEM=="net", ACTION=="add", DRIVERS=="?*", ATTR{address}=="2c:94:64:00:00:61", ATTR{type}=="1", KERNEL=="eth*", NAME="em1" SUBSYSTEM=="net", ACTION=="add", DRIVERS=="?*", ATTR{address}=="2c:94:64:00:00:60", ATTR{type}=="1", KERNEL=="eth*", NAME="em0"pro jednoznačné pojmenování podle mac adresy.
ss -tulopwnZdar Max
auto br0 eth0 lo
iface lo inet loopback
iface eth0 inet dhcp
iface eth1 inet manual
iface wlan0 inet manual
# Bridge setup
iface br0 inet static
bridge_ports wlan0 eth1
address 192.168.0.1
broadcast 192.168.0.255
netmask 255.255.255.0
gateway 192.168.0.1
Funguje dobre jen wlan0 se na prvni pokus neprida do bridge , musim provest restar site a uz bezi jak ma . Ma nekdo nejaky napad ?
Tiskni
Sdílej: