Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
/etc/network/interfaces
. To má současně správně nastavené závislosti, aby se služby vyžadující síť spouštěly až potom, co se síť nastaví, a řeší to tedy tvůj druhý problém (já jsem ještě do síťových závislostí nemusel nikdy sahat, takže pokud nemáš nějaké fakt extrémní nastavení, tak nejspíš taky nebudeš muset).
a) vlastni script ip , ifconfigifconfig určitě ne, ten už na Linuxu 23 let(!) není podporovaný. Vlastní skript s ip zní lákavě, ale musíš ošetřit různé divné stavy typu že device zmizí protože upadl ze sběrnice (to je teda hlavně issue USB síťovek) a pak je potřeba ho znova nakonfigurovat.
b) dhcpTo přece záleží jestli máš síť nastavenou tak, že potřebuješ DHCP.
b) NetworkManagerK tomu mám osobně odpor, protože mi přijde strašně složité nastavit tam správně věci, které „starým“ způsobem mám hned. Osobně žádné démony týkající se sítě (NetworkManager, systemd-networkd, ale i třeba resolvconf) nepoužívám. Dále bych ti doporučil zadat parametry jádra
net.ifnames=0 biosdevname=0
, aby se síťovky jmenovaly „hloupě“ eth0, a pokud máš drátových/wifi síťovek víc, tak do souboru /etc/udev/rules.d/70-persistent-net.rules
napsat:
SUBSYSTEM=="net", ACTION=="add", DRIVERS=="?*", ATTR{address}=="2c:94:64:00:00:61", ATTR{type}=="1", KERNEL=="eth*", NAME="em1" SUBSYSTEM=="net", ACTION=="add", DRIVERS=="?*", ATTR{address}=="2c:94:64:00:00:60", ATTR{type}=="1", KERNEL=="eth*", NAME="em0"pro jednoznačné pojmenování podle mac adresy.
ss -tulopwnZdar Max
auto br0 eth0 lo
iface lo inet loopback
iface eth0 inet dhcp
iface eth1 inet manual
iface wlan0 inet manual
# Bridge setup
iface br0 inet static
bridge_ports wlan0 eth1
address 192.168.0.1
broadcast 192.168.0.255
netmask 255.255.255.0
gateway 192.168.0.1
Funguje dobre jen wlan0 se na prvni pokus neprida do bridge , musim provest restar site a uz bezi jak ma . Ma nekdo nejaky napad ?
Tiskni
Sdílej: