Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Robím si jeden projekt pre microcontrollery, používam tam C++20 a zvažujem použitie nových C++ modulov (s exportami).
Moduly som už chvíľku testoval vo Windowse a MSVC a ani tam to nebolo jednoduché to rozbehnúť.
Lenže teraz môj vývoj prebieha v Linuxe a gcc + CMake + ninja, všetko funguje krásne (aj C++20) jediné čo mi robí problém sú tie neštastné moduly. a zase je to uplne o inom. Moduly potrebuje zapnúť nie len kompilátor, ale aj CMake (kde je to experimentálna featura (od verzie CMake 3.25) a treba to zapnúť Uuid-om ktorý som si vygooglil a ktorý je iný pre každú verziu CMake - fuj). Samozrejme to nestačí. Lebo ani s tými uuid-ami mi to nefunguje. Moj koreňový CMakeLists.txt som upravil takto:
cmake_minimum_required(VERSION 3.26.0) set(CMAKE_CXX_STANDARD 20) set(CMAKE_CXX_STANDARD_REQUIRED ON) set( CMAKE_CXX_FLAGS "${CMAKE_CXX_FLAGS} -std=c++2a -DESP32=1 -DARDUINO_ARCH_ESP32=1 -DBOARD_HAS_PSRAM -fdiagnostics-color -fmodules-ts -fmodule-header" ) if(CMAKE_VERSION VERSION_LESS "3.27.0") set(CMAKE_EXPERIMENTAL_CXX_MODULE_CMAKE_API "2182bf5c-ef0d-489a-91da-49dbc3090d2a") else() set(CMAKE_EXPERIMENTAL_CXX_MODULE_CMAKE_API "aa1f7df0-828a-4fcd-9afc-2dc80491aca7") endif() set(CMAKE_EXPERIMENTAL_CXX_MODULE_DYNDEP 1) include($ENV{IDF_PATH}/tools/cmake/project.cmake) project( "Camera3X" )ale dostávam chybu:
CMake Error: Error required internal CMake variable not set, cmake may not be built correctly. Missing variable is: CMAKE_EXPERIMENTAL_CXX_SCANDEP_SOURCE CMake Generate step failed. Build files cannot be regenerated correctly. FAILED: build.ninja
Takže mám nastaviť nejakú premennú CMAKE_EXPERIMENTAL_CXX_SCANDEP_SOURCE ale čo konkrétne? Už toho mám plné zuby. Ak niekto používate moduly s GCC, tak mi prosím pošlite váš CMakeLists.txt pre inšpiráciu, v opačnom prípade to vzdám, lebo ozaj asi nemá zmysel používať neodladené experimentálne featury. Vďaka.
Tiskni
Sdílej: