V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Dobry den,
napadlo me zeptat se tady, protoze co mam tak zkusenosti, tak Linuxaci byvaji obecne o dost chytrejsi i mimo Linuxova temata, pres PC, mobily i jine OS a celkove od nich clovek casto dostane nejcennejsi a nejfunkcnejsi rady.
Muj problem: Nejak se mi sama nainstalovala naprosto odpadni zmetkovska akutalizace OS Android meho mobilu Samsung Galaxy A33 5G.
Od te doby je cely telefon, OS i aplikace asi 3x pomalejsi a OS i vetsina aplikaci - vcetne tech vychozich od Samsungu i Googlu - mi nepochopitelne casto pada, seka se, vyhazuje chyby, nefunguje korektne, nektere se ani nespusti nebo hned po spusteni spadnou, nebo nefunguji jejich hlavni funkce (filemanager - zapis souboru, fotoaparat - foceni, ...), ... . Proste hruza a vrchol nepouzitelnosti.
Prosim vas, jak tuto odpadni zmetkovskou aktualizaci odebrat a vratit se k predchozi verzi OS, kdy vse fungovalo prirozene a tak jak melo?
Dekuji.
Jako prvni me napadl Factory reset, ale tam se musim zeptat - pomuze mi to? Tzn.
O data starost nemam, k tem pristupovat muzu (ale jen pro cteni,po idiotske aktualizaci zadny zapis dat neni mozny - ani ukladani, stahovani, vytvareni, uprava, ...), tak zaloha dat do PC pres kabel by snad nebyla problem .
Pripadne jsou i jine moznosti odstraneni nechtene odpadni aktualizace a navrat do pouzitelne starsi verze?
Dekuji.
Tiskni
Sdílej: