Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Zdravím, chtěl bych poprosit o radu.
V Debianu Bullseye jsem zcela bez obtíží používal metodu spuštění přes /etc/xdg/autostart/.
Konkrétně jsem měl nastaveno:
/etc/xdg/autostart/chromium.desktop
A v něm obsah:
[Desktop entry]
Name=Chromium
Exec=chromium-browser --noerrdialogs --disable-notifications --start-fullscreen --start-maximized http://xxxx
Type=Application
V Bullseye tento způsob fungoval na první dobrou, v Bookwormu to nemohu rozchodit. Zkoušel jsem přidávat oprávnění ke spuštění na tento soubor (-x), ale nepomohlo to. Nehledě na to, že ve starší verzi to fungovalo i bez toho.
Dokáže mi prosím někdo více znalý poradit, čím by to mohlo být? Na zahraničních fórech se mi povedlo najít jen radu přehodit z Waylandu na X11, což jsem ale už udělal dříve (kvůli rozchození VNC přes Vino, které Wayland nepodporuje), protože Wayland má jiné cesty pro autostart. Už si nevím rady, kterou cestou jít. lxsession/LXDE-pi/autostart funguje, ale to nechci použít z jiných důvodů.
Řešení dotazu:
nebylo by jako lepší to udělat pomocí systemd :O :O
předpokládám že to chceš jako kiosek, tady člověk to řešil hele pro raspberry, asi mu to mužem vykrást:
[Unit] Description=Chromium Dashboard Requires=graphical.target #graphical.target by měl bejt i v debianu After=graphical.target [Service] Environment=DISPLAY=:0.0 #aby to vědělo že to má monitor (jestli máš víc monitorů musiš upravit) Environment=XAUTHORITY=/home/pi/.Xauthority #přepsat cestu + nevim jestli je tam todle nutný, asi jo :O :O #chlápek si u sebe pouští ňákej skript předem #ten skript pouští appku uncuttler na skovávání kurzoru myši po nějaký době kdy se myš nehejbala #jestli to nepotřebuješ tak asi jako mužeš ignorovat ExecStartPre=/home/pi/kiosk/kiosk.sh # todle si uzpusob podle toho svýho exec ExecStart=usr/bin/chromium-browser --noerrdialogs --disable-infobars --kiosk $URL Restart=on-abort #restartuje se když chcípne chybou, ne když uživatel ukončí (další možnosti tady hele https://www.freedesktop.org/software/systemd/man/systemd.service.html#Restart=) User=pi #uživatele a skupinu si změň Group=pi [Install] WantedBy=graphical.target
myslimže s těma upravama by to mělo jet i pro normální debian :D ;D
jo ten by to měl sám vygenerovat z těch .desktop věcí nastrkanejch do /etc/xdg/autostart ale asi se mu ňák nechělo :D
koukám že kromě /etc/xgd/autostart de použít i ~/.config/autostart noa to by mohlo třeba fungovat páč
Why does ${HOME}/.config/autostart work but not /etc/xdg/autostart? There are possible root causes. The most common case is that your executable needs to read or manipulate user-specific files/directories/config/cache/environment. For example, an autostart applet wants to write something in $HOME/.cache. Trigger .desktop in $HOME/.config/ will make sure the executable is triggered with a known $HOME.
hele zdroj
hej zkus to
[Desktop entry]přepsat na
[Desktop Entry]by tam bylo velký pismenko nazačátku vobou slov :D
No to mne po...funguje to!
Ve své dokumentaci jsem si to napsal špatně, zatímco v původních malinách jsem to měl dobře. A vůbec jsem si při srovnávání tohoto detailu nevšiml. Sypu si popel na hlavu a klaním se za všímavost. Tohle byla 100% moje blbost.
Děkuju moc za nakopnutí správným směrem, očividně jsem to potřeboval.
nemáš zač :D ;D
btw jednoduchej trik: když si vyrobíš ten .desktop soubor tak ho zkus spustit tim že na něj klikneš myší a kouknout jestli to skutečně funguje noa nebo jestli ne a co ztoho vypadne za chybu :O ;D
Tiskni
Sdílej: