Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Ahoj,
řeším dálkové ovládání garáže, bohužel v suterénu, žádné WiFi pokrytí či LAN kabel od SVJ, pouze signál od operátorů (slabý).
K pohonu vrat připojím ESP32 + RS485 Bridge, bude připojen na můj MQTT server (subscribed - čekání na povely, ale i odesílání stavu v pravidelných intervalech). Ten se v režimu WLAN klienta připojí na AP/router. Netuším, kolik dat proteče za měsíc, řekněme méně než 100 MB.
Tedy hledám AP router, který poskytne internetovou konektivitu. Nemaje zkušeností - je lépe jít cestou klasického LTE modemu nebo spíše CAT-M (třeba Mikrotik Knot). Cílem je pochopitelně spolehlivost a ideálně nízké provozní náklady na datové přenosy.
Díval jsem se do ceníků operátorů NB/CAT-M veřejně nabízí snad jen Vodafone jako předplacenku na 10 let (449 Kč + DPH, 1 GB dat). Ostatní dva (O2 a T-Mobile) mají pro M2M užití klasické měsíční tarify.
Nemáte někdo doporučení ohledně kombinace hardware (LTE či CAT-M modemu) a tarifu?
Díky za info. Nevýhodou pro mne je, že to vyžaduje bastlení a nejspíše i úpravu kódu.
S ESP32 jsem našel hotový w: https://shop.tynet.eu/rs485-bridge-diy-hoermann-mqtt-adapter-esp32-s3-dev-board
Se softwarem: https://github.com/Gifford47/HCPBridgeMqtt
Vyzkouším, otestuji náročnost na spotřebu dat (AP hotspot na starém telefonu) a podle toho budu hledat vhodný tarif a technologii pro internetové připojení.
Díky za info. Nevýhodou pro mne je, že to vyžaduje bastlení a nejspíše i úpravu kóduVzhledem k tomu, ze se jedna o kompatibilni shield to zadne bastleni nevyzaduje. Pokud myslis bastlenim programovani tak to potreba bude. Pokud nemas zkusenosti s progrmovanim techto desek, tak si myslim, ze je to naopak vhodnejsi platforma, nez nahodny HW s neznamou stabilitou a fork, forku forku z Gitu.. Mimochodem ten protokol byl zreverzovany a muzes ho implementovat na cem chces.
Tiskni
Sdílej: