3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
- Požadavky jsou omezit služby (ideálně přímo aplikace - to není v linuxu moc proveditelné; systemd to trochu umí) na konkrétní doménu a port - umožnit nějakou aktualizaci, když se změní na doméně ip adresa - omezit ostatní systémové služby (apt, ntp, dns - pouze na konrétní opět dns aktuální záznamy) - rozšiřovat a dlouhodobě udržovat v konzistenci na různých serverech (různé nastavení pro server) - povolit i nějaké přímo ip - mít i nějakou analýzu firewallu (komunikaci na konkrétním serveru)
Lze však dokola spouštět skript s nastavením pravidel a tím aktualizovat IP, ale nad tím není pak moc kontrola.Nepomůže, protože CDNky ti klidně dají jinou IP při každém dotazu. Tímhle spoléháš na to, že to zůstalo v DNS cache a proto se to snad za chvilku přeloží znova stejně. To není spolehlivé, cache náhodně vyprší, není garantovaná a tak. IMHO to nemá řešení (mimo znásilnění systémového resolveru nebo způsobu jak probíhá spojení - proxy), protože aplikace si dělají překlad samy a navenek se už spojují jen na IP adresy -- nemáš možnost tohle párovat.
A pokud má dns více IP, tak to musí sežrat také.No právě, tohle mi přijde při současných CDN/poolech/loadbalancerech docela nereálné, v podstatě by musel provozovat vlastní DNS server, všechny dotazy tlačit přes něj a podle odpovědí dynamicky přidávat povolovací pravidla. To už bude lepší řešit to na aplikační úrovni a hnát to přes proxy. Vidíš, to by vlastně mohlo docela dobře fungovat, ne? Protože proxy řekneš přímo hostname, na který se chceš připojit.
iptables-save
a kopíroval ten soubor :)
Tiskni
Sdílej: