Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Řešení dotazu:
tun200 mtu 1500 qdisc fq_codel state UNKNOWN group default qlen 500 link/none inet 192.168.200.1/24 scope global tun200 valid_lft forever preferred_lft forever
route 10.10.10.0/24 via 192.168.200.2 dev tun1
tcpdump 192.168.200.1 > 10.10.10.1: ICMP echo request, id 45638, seq 400, length 64Na straně MIkrotiku nevidím žádnou příchozí komunikaci od serveru. Na OpenVPN serveru má samozřejmě zapnutou volbu "client-to-client". Jen ještě upřesním, že používám proto tcp4, dev tun a mode server.
tak se nedostaneš do sítě, která je za připojením klientem, protože OpenVPN neví kam má poslat packet, aby to fungovalo korektněProto přece právě přidáváš ty routy. Na klientovi musí být zapnutý ip_forward. Klient bude posílat do místní sítě pakety se zdrojovou IP serveru (ověř si tcpdumpem), a zařízení v místní síti nebudou vědět, kam poslat odpověď, budou ji posílat přes výchozí bránu, což může (pak je to v pohodě) i nemusí (pak to nefunguje) být ten openvpn klient. Jedna možnost je nastavit na zařízeních nebo na bráně, aby IP serveru ve VPN routovali přes toho vpn klienta (vyžaduje to nastavit na zařízeních, ke kterým potenciálně nemáš přístup nebo takovou věc neumí), druhá možnost je na openvpn klientovi dělat maškarádu (
iptables -t nat -A POSTROUTING -o eth0 -j MASQUERADE
) čímž se adresa přepíše, nevýhoda pro změnu je že se tím originální adresa skryje a může to dělat bordel pokud používáš nějakou věc která s maškarádou nepočítá (třeba FTP předpokládám).
prostě nic nedělá ani v logu na serveru nic není zaznamenánoV konfiguráku klienta se dá nějak zvýšit verbosity.
Tiskni
Sdílej: