Byla vydána nová stabilní verze 7.6 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 140. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Byla vydána verze 1.90.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.25.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
Byla vydána nová major verze 7.0 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově je postavena je na Debianu 13 (Trixie) a GNOME 48 (Bengaluru). Další novinky v příslušném seznamu.
Společnost Meta na dvoudenní konferenci Meta Connect 2025 představuje své novinky. První den byly představeny nové AI brýle: Ray-Ban Meta (Gen 2), sportovní Oakley Meta Vanguard a především Meta Ray-Ban Display s integrovaným displejem a EMG náramkem pro ovládání.
Po půl roce vývoje od vydání verze 48 bylo vydáno GNOME 49 s kódovým názvem Brescia (Mastodon). S přehrávačem videí Showtime místo Totemu a prohlížečem dokumentů Papers místo Evince. Podrobný přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře.
Open source softwarový stack ROCm (Wikipedie) pro vývoj AI a HPC na GPU od AMD byl vydán ve verzi 7.0.0. Přidána byla podpora AMD Instinct MI355X a MI350X.
Byla vydána nová verze 258 správce systému a služeb systemd (GitHub).
Byla vydána Java 25 / JDK 25. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 18. Jedná se o LTS verzi.
Věra Pohlová před 26 lety: „Tyhle aféry každého jenom otravují. Já bych všechny ty internety a počítače zakázala“. Jde o odpověď na anketní otázku deníku Metro vydaného 17. září 1999 na téma zneužití údajů o sporožirových účtech klientů České spořitelny.
vgs
aj lvs
vidia aj VG, aj LV. vgscan
situáciu nezlepší. lsblk
ukáže partície na prenosnom disku, ale bez väzby na LVM. Navyše disk je teraz pripojený ako /dev/sdd, hoci pôvodne bol /dev/sdc.
Keď stroj reštartujem, tak "sa to samo opraví": prenosný disk je vidieť ako /dev/sdc, lsblk
ho vylistuje aj s príslušnými LV, mount funguje.
Ešte dodám, že vo fstab mám ten mount definovaný ako "/dev/mapper/vgData2-lvExport /mountpoint ...".
Otázka znie: Ako sa dá urobiť oprava bez reštartu stroja?
Řešení dotazu:
sudo pvscan --cache -aay -vv /dev/sdd{1,2} global/use_lvmpolld not found in config: defaulting to 1 devices/sysfs_scan not found in config: defaulting to 1 devices/scan_lvs not found in config: defaulting to 0 devices/multipath_component_detection not found in config: defaulting to 1 devices/md_component_detection not found in config: defaulting to 1 devices/fw_raid_component_detection not found in config: defaulting to 0 devices/ignore_suspended_devices not found in config: defaulting to 0 devices/ignore_lvm_mirrors not found in config: defaulting to 1 devices/scan_lvs not found in config: defaulting to 0 devices/allow_mixed_block_sizes not found in config: defaulting to 0 devices/hints not found in config: defaulting to "all" activation/activation_mode not found in config: defaulting to "degraded" metadata/record_lvs_history not found in config: defaulting to 0 devices/search_for_devnames not found in config: defaulting to "auto" activation/monitoring not found in config: defaulting to 1 global/locking_type not found in config: defaulting to 1 global/wait_for_locks not found in config: defaulting to 1 global/prioritise_write_locks not found in config: defaulting to 1 global/locking_dir not found in config: defaulting to "/run/lock/lvm" devices/md_component_detection not found in config: defaulting to 1 devices/md_component_checks not found in config: defaulting to "auto" devices/multipath_wwids_file not found in config: defaulting to "/etc/multipath/wwids" global/use_lvmlockd not found in config: defaulting to 0 global/event_activation not found in config: defaulting to 1 devices/use_devicesfile not found in config: defaulting to 0 /dev/sdd1: size is 209713152 sectors /dev/sdd2: size is 209715200 sectors /dev/sdd1: using cached size 209713152 sectors /dev/sdd1: using cached size 209713152 sectors /dev/sdd2: using cached size 209715200 sectors /dev/sdd2: using cached size 209715200 sectors pvscan[17707] PV /dev/sdd1 online, VG vgData2 is complete. pvscan[17707] PV /dev/sdd2 online, VG vgData2 is complete. report/output_format not found in config: defaulting to "basic" log/report_command_log not found in config: defaulting to 0 pvscan[17707] VG vgData2 skip autoactivation. global/notify_dbus not found in config: defaulting to 1
sudo vgchange -aay -v vgData2 1 logical volume(s) in volume group "vgData2" already active 1 existing logical volume(s) in volume group "vgData2" monitored activation/auto_activation_volume_list configuration setting not defined: All logical volumes will be auto-activated. Activating logical volume vgData2/lvExport. activation/volume_list configuration setting not defined: Checking only host tags for vgData2/lvExport. Activated 1 logical volumes in volume group vgData2. 1 logical volume(s) in volume group "vgData2" now active
lsblk -o NAME,KNAME | grep -e sdc -e sdd sdd sdd ├─sdd1 sdd1 └─sdd2 sdd2Mount naďalej hlási "can't read superblock". LVM je samé pre seba spokojné - VG vidí, LV vidí, tvári sa, že je všetko OK. Ale prepojenie na zvyšok systému - tam je niekde zrada. Keby som vedel povedať systému, že ten disk má byť sdc a nie sdd, verím tomu, že by problém zmizol.
sudo lvmdevices Devices file not enabled.
sudo find /etc/lvm/ /etc/lvm/ /etc/lvm/archive /etc/lvm/archive/vgSystem_00000-914420647.vg /etc/lvm/archive/vgData1_00000-1866963447.vg /etc/lvm/archive/vgData2_00000-1211857201.vg /etc/lvm/backup /etc/lvm/backup/vgSystem /etc/lvm/backup/vgData1 /etc/lvm/backup/vgData2 /etc/lvm/cache /etc/lvm/lvm.conf /etc/lvm/lvmlocal.conf /etc/lvm/profile /etc/lvm/profile/cache-mq.profile /etc/lvm/profile/cache-smq.profile /etc/lvm/profile/command_profile_template.profile /etc/lvm/profile/lvmdbusd.profile /etc/lvm/profile/metadata_profile_template.profile /etc/lvm/profile/thin-generic.profile /etc/lvm/profile/thin-performance.profile /etc/lvm/profile/vdo-small.profile
sudo grep -r sdc /etc/lvm/ /etc/lvm/archive/vgData2_00000-1211857201.vg: device = "/dev/sdc1" # Hint only /etc/lvm/archive/vgData2_00000-1211857201.vg: device = "/dev/sdc2" # Hint only /etc/lvm/backup/vgData2: device = "/dev/sdc1" # Hint only /etc/lvm/backup/vgData2: device = "/dev/sdc2" # Hint only
sudo vgchange -a n vgData2 sudo vgchange -a y vgData2 sudo mount /media/ExportNašiel som na Linuxquestions. Díky.
Tiskni
Sdílej: