Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Řešení dotazu:
dpkg -l | grep -e 22\.04 -e jammyALE s odtranovanim opatrne:
sudo apt install --reinstall balikpripadne pokud si pouzil "sudo apt autoremove" (bez dodatecneho parametru: --purge), tak ti zustaly konfiguraky puvodnich balicku u kterych doslo pri povyseni ke zmene nazvu, napr. php8.1 preslo na php8.3, vypsat je muzes:
dpkg -l | grep ^rcu pouziti jako server je to asi jedno, ale bez regulerniho povyseni, tim prasakem, si nejsem jistej zda se korektne zmigrovalo z pulseaudio na pipewire, profily pro network manager z nm backendu na netplan, atd...
Nějakou verzi LTS jsem rovněž upgradoval (možná 16.04 LTS na 18.04 LTS) a byly rovněž problémy i poinstalační (trvale něco řešit). Od uvedené doby vždy provádím jen novou/plnou instalaci. Systém nejsou zkrátka něco jednoduchého.
Někdo rozhodl, že tohle je na prd a ve 20.04 mne každý stisk klávesy posune v seznamu souborů na první soubor začínající daným znakem klávesy...Asi si odinštaloval tracker (metadata database, indexer and search tool). Teraz je už súčasťou metabalíkov (taskov) pre gnome based desktopy, takže ho môžeš povoliť alebo zakázať ako užívateľskú službu.
Toto vyzerá na systém po initramfs v single alebo rescue. Shell initramfs vyzerá inak.
Zhodné to môže byť ale nemusí to pre system znamenať to isté. Môžeš skúsiť vyhodiť UUID z fstabu a nahradiť to označením zariadenia. Nevýhoda tohto riešenia je, že máš viacej diskov na rovnakom radiči, tak dochádza vzájomnému vymieňaniu. Rozhoduje čas detekcie diskov. Toto tvrdenie opieram o fakt, že v tejto situácii ide zmenu verzie čo môže v niektorích prípadoch zneniť spôsob generovania UUID
Preto píšem aby zmenil to UUID na dev. Podľa toho výpisu má boot efi na nvme.
Podľa toho výpisu na screenshote by ma tam dať /dev/nvme0n1p1 /boot/efi vfat defaults,umask=0077 0 2
sudo mkdir mnt sudo mount -t ext4 /dev/sda1 /mnt sudo mount --bind /dev /mnt/dev sudo mount --bind /proc /mnt/proc sudo mount --bind /dev/pts/ /mnt/dev/pts/ sudo cp /etc/resolv.conf /mnt/etc/resolv.conf chroot mntV resolve.comf mám nameserver 8.8.8.8. V chrootu pingám na google.com i na archive.ubuntu.com. Při stahování Failed to fetch... Temporary faulire resolving archive.ubuntu.cz.
sudo mount --bind /sys/ /mnt/sys/Ale připojený ho mám taky :)
Temporary failure resolving 'archive.ubuntu.com' E: Failed to fetch http://archive.ubuntu.com/ubuntu/pool/main/b/busybox/busybox-initramfs_1.36.1-6ubuntu3.1_amd64.deb Temporary failure resolving 'archive.ubuntu.com' ..... root@ubuntu:/# wget http://archive.ubuntu.com/ubuntu/pool/main/b/busybox/busybox-initramfs_1.36.1-6ubuntu3.1_amd64.deb --2024-10-30 10:55:37-- http://archive.ubuntu.com/ubuntu/pool/main/b/busybox/busybox-initramfs_1.36.1-6ubuntu3.1_amd64.deb Resolving archive.ubuntu.com (archive.ubuntu.com)... 91.189.91.81, 91.189.91.83, 185.125.190.82, ... Connecting to archive.ubuntu.com (archive.ubuntu.com)|91.189.91.81|:80... connected. HTTP request sent, awaiting response... 200 OK Length: 188504 (184K) [application/vnd.debian.binary-package] Saving to: ‘busybox-initramfs_1.36.1-6ubuntu3.1_amd64.deb’ busybox-initramfs_1.36.1-6ubuntu3.1_amd64.deb 100%[===============================================================================================================>] 184.09K 416KB/s in 0.4s 2024-10-30 10:55:39 (416 KB/s) - ‘busybox-initramfs_1.36.1-6ubuntu3.1_amd64.deb’ saved [188504/188504]
Urobil si po zmene repozitára apt update
?
root@ubuntu:/# apt update Ign:1 http://archive.ubuntu.com/ubuntu noble InRelease Ign:2 http://archive.ubuntu.com/ubuntu noble-updates InRelease Ign:1 http://archive.ubuntu.com/ubuntu noble InRelease Ign:2 http://archive.ubuntu.com/ubuntu noble-updates InRelease Ign:1 http://archive.ubuntu.com/ubuntu noble InRelease Ign:2 http://archive.ubuntu.com/ubuntu noble-updates InRelease Err:1 http://archive.ubuntu.com/ubuntu noble InRelease Temporary failure resolving 'archive.ubuntu.com' Err:2 http://archive.ubuntu.com/ubuntu noble-updates InRelease Temporary failure resolving 'archive.ubuntu.com' Reading package lists... Done Building dependency tree... Done Reading state information... Done All packages are up to date. W: Failed to fetch http://archive.ubuntu.com/ubuntu/dists/noble/InRelease Temporary failure resolving 'archive.ubuntu.com' W: Failed to fetch http://archive.ubuntu.com/ubuntu/dists/noble-updates/InRelease Temporary failure resolving 'archive.ubuntu.com' W: Some index files failed to download. They have been ignored, or old ones used instead.
Neviem ako to má Ubuntu ale v diskusiach sa spomína apt clean
. To má za úlohu vyčistiť stiahnuté balíčky.
Toto je zrejme moja chyba. Nepozrel som si dátum tej rady z pred 12 rokov. Ubuntu 24 má nejaké zmeny ohľadom konfigurácie apt. Sources.list sa presúva do sources.list.d. Podľa release notes v části deb822 sources management. Netvrdím, že to nemôže byť DNS.
Určite by som si pozrel logy čo má apt v /var/log/apt. Hlavne history.log a term.log. Možno tam by sme zistili, čo sa vlastne s jeho systémom stalo.
echo "185.125.190.83 archive.ubuntu.com" >> /etc/hosts
? Samozřejmě v chrootu.
Tiskni
Sdílej: