Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Nakonec jsem tam dostal Debian 12, který zatím funguje. Otázkou je jak dlouho.Pokiaľ to nebola básnická otázka, tak bezpečnostná podpora Bookworm končí budúce leto.
Používá tuším kernel 6.1 nebo tak.Debian 12 má vo východzom stave skutočne nainštalované linuxové jadro 6.1, ale má k dispozícii aj iné verzie jadier. Od toho sú backporty z novších verzií.
Máte někdo ánung proč kernel 6.8 (myslím že je v ubuntu/opensuse i fedoře) odmítá identifikovat tu grafikuOdporučil by som prihlásiť sa do systému, a pozrieť ako tú kartu identifikuje jadro. Výpisy z dmesg, lspci a podobných nástrojov môžu byť nápomocné. Je možné že na tak prastarom železe tá karta umiera, alebo jej niektorý iný HW vyfúkol dostupné prostriedky (prerušenie, DMA, ...) alebo sa jedná o problém FW, menovite APIC ktorého implementácia v tom neznámom NB nespĺňala štandardy a bola len pre nejaké XP, 2000, ... Alebo je tam hociaká iná chyba. Pri skoro 15 rokov starej karte je možné všetko, aj že ju niekto upiekol ťažením bitkojnov na intráku kde mal zdarma elektriku.
ubuntu-drivers devices
v tom komandlajne nevysmrko nič. Takto škodovku nenaštartujete, ani jeden z vás.
Tiskni
Sdílej: