Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Google minulý týden představil Material 3 Expressive, tj. novou verzi svého designového jazyka Material Design pro Android 16 a Wear OS 6.
Byl vydán Debian 12.11, tj. jedenáctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Nakonec jsem tam dostal Debian 12, který zatím funguje. Otázkou je jak dlouho.Pokiaľ to nebola básnická otázka, tak bezpečnostná podpora Bookworm končí budúce leto.
Používá tuším kernel 6.1 nebo tak.Debian 12 má vo východzom stave skutočne nainštalované linuxové jadro 6.1, ale má k dispozícii aj iné verzie jadier. Od toho sú backporty z novších verzií.
Máte někdo ánung proč kernel 6.8 (myslím že je v ubuntu/opensuse i fedoře) odmítá identifikovat tu grafikuOdporučil by som prihlásiť sa do systému, a pozrieť ako tú kartu identifikuje jadro. Výpisy z dmesg, lspci a podobných nástrojov môžu byť nápomocné. Je možné že na tak prastarom železe tá karta umiera, alebo jej niektorý iný HW vyfúkol dostupné prostriedky (prerušenie, DMA, ...) alebo sa jedná o problém FW, menovite APIC ktorého implementácia v tom neznámom NB nespĺňala štandardy a bola len pre nejaké XP, 2000, ... Alebo je tam hociaká iná chyba. Pri skoro 15 rokov starej karte je možné všetko, aj že ju niekto upiekol ťažením bitkojnov na intráku kde mal zdarma elektriku.
ubuntu-drivers devices
v tom komandlajne nevysmrko nič. Takto škodovku nenaštartujete, ani jeden z vás.
Tiskni
Sdílej: