abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 2
    dnes 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 28
    včera 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (73%)
     (9%)
     (2%)
     (16%)
    Celkem 795 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: Tutoriály o multiplatformním programování v C

    1.2.2004 17:59 Jan Odvárko | skóre: 10
    Tutoriály o multiplatformním programování v C
    Přečteno: 310×
    Nemáte někdo odkazy na (pokud možno české) tutoriály nebo články o multiplatformním programování v C? Čím podrobnější, tím lepší. A ještě by se mi docela hodil nějaký seznam prototypů standartních API funkcí, které lze v multiplatformních programech použít. Thanx

    Odpovědi

    elviin avatar 1.2.2004 20:50 elviin | skóre: 29 | blog: elviin | Plzeň-Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Tutoriály o multiplatformním programování v C
    Zkus Qt standard. Je to pro ... Windows, Linux/Unix, Mac OS X, and embedded Linux platforms.
    Ale neni to C, ale C++.
    Jinak pro mulitplatformni programovani bych zvolil nejakou multiknizku v cestine. Je jich hodne:)
    Free edice Qtneni pro Windows!
    1.2.2004 22:19 Radek Podgorny
    Rozbalit Rozbalit vše Tutoriály o multiplatformním programování v C
    Mohu jedine doporucit wxWindows (oproti Qt)...
    2.2.2004 00:09 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše Tutoriály o multiplatformním programování v C
    wxWindows jsou C asi tak stejně jako Qt, to jest vůbec.
    2.2.2004 03:24 Radek Podgorny
    Rozbalit Rozbalit vše Tutoriály o multiplatformním programování v C
    Ale tak jsem to prece nemyslel. Jen, ze kdyz uz by mel sahnout po Qt, tak at radeji bere wx. To je vse... :-)
    1.2.2004 21:47 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše Tutoriály o multiplatformním programování v C
    Co si představuješ pod multiplaformním? Používáš-li standardní ISO C, tak to je [teoreticky] zcela nezávisle na platformě a funguje všude, kde je standardní kompilátor a standardní knihovna C (BTW v manuálových stránkách na Linuxu je napsáno, které funkce vyhovují kterému standardu, jinak si je ISO normy třeba koupit, ale hrubé přehledy lze i vygooglit).

    Na druhé straně v čistém ISO C nenaprogramuješ z praktického pohledu o moc víc než Hello World, takže chceš multiplatformně GUI, výpočty, databáze, síťování, multimédia, hry, ...? V všech případech to obvykle obnáší zejména sehnat si knihovnu, která to zařizuje a jede na potřebných platformách, a naučit se s ní pracovat, protože skoro na všechno už existuje...

    Pro GUI tu kolega radí Qt, nicméně je to jednak C++ (existuje dost multiplaformních toolkitů v C, např. Gtk+), a jednak pro MS Windows neexistuje free verze (jestli šířím FUD, tak mě zastřelte), takže ta multiplatformnost je v tomto ohledu trochu problematická...
    2.2.2004 00:20 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše Tutoriály o multiplatformním programování v C
    Ještě bych dodal, že pár věcí, které jedou na Unixu i MS Win už jsem pod Gtk+ napsal, a se samotným Gtk+ v podstatě žádný problém není (a to si i píšu vlastní widgety). Problémy jsou spíš toho druhu, že funkce mkdir() je na MS Win deklarovaná v jiném hlavičkovém souboru a má jiné argumenty... nevím, jestli s tímto může pomoci nějaký tutoriál, IMHO lze postupovat jedině metodou pokusu a omylu, přinejmenším dokud člověk nezíská trochu zkušeností, jak to na které platformě chodí a kde co hledat.
    2.2.2004 11:58 Jan Kubik
    Rozbalit Rozbalit vše Tutoriály o multiplatformním programování v C
    rad bych se zeptal ohledne gtk

    1. je stabilita pod windows dostatecna, mate s tim trochu zkusenosti

    2. kdyz budete psat widget, napr. silne rozsireny gtkentry (zadavani cisel zprava ala kalkulacka, zadavani datumu s automatickym doplnovani udaju, zadavani kombinace rok/kalendarni tyden apod.) budete treba vychazet z toho uvedeneho gtkentry?

    bude tento kod pro unix a win stejny, nebo 99.9% stejny (viz vas pripad mkdir..)nebo napr. jen z 60% stejny?

    3. nebo by jste zmenil gtkentry a pridal k nemu vyse uvedene vlastnosti

    4. neexistuje nahodou uz neco podobneho, co jsem popsal
    2.2.2004 14:01 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše Tutoriály o multiplatformním programování v C
    1. Dnes už bych řekl, že je pod win stabilita dostatečná. Padá to kvůli mým chybám a ne kvůli Gtk+ ;-)

    2., 3., 4. Pokud je o přidání featur navíc, lze obvykle vytvořit odvozenou třídu, což je nejlepší řešení. Tohle vypadá, že by šlo poměrně snadno podědit od GtkEntry (podíval bych se např. i na GnomeEntry, což je combo s historií). Vzít kód existujícího widgetu jako základ svého také lze, obzvlášť když se rozhodneš, že to zase tak moc podobné nebude.

    GUI kód je [v mých programech] stejný ze 100 %. V tom smyslu, že např. v 20k řádků čistě GUI kódu není jediné větvení podle OS. Co není stejné, jsou systémové věci (už např. nalezení nějakých ikonek a dalších komponent), kolik toho bude, to záleží na tom, kolik toho bude obsahovat ten program.
    1.2.2004 22:25 Tux
    Rozbalit Rozbalit vše Tutoriály o multiplatformním programování v C
    No moc si sice nepopsal co vlastne hodlas programovat, ale ze zasady. Na rychlou grafiku bych vyuzil SDL. Pod Linuxem vyuziva X, pod Win Direct X, takze s rychlosti neni problem. Pro 3D je nejlepsi standartni OpenGL s rozsirenim GLUT. No a pokud hodlas udelat nejakou klikaci aplikaci, kde sem tam neco napises do textboxu, tak doporucuji FLTK. Je mensi nez GTK+, pritom je plne GPL a vypada hodne jako Win. Sice je to C++. Pokud chces opravdu jen C, nezbyde ti nic jineho nez GTK+. Ke kazde teto knihovne je k dispozici tolik materialu, ze myslim ze ti hodne vlasu zesedivy nez budes moct rict "ja to umim :)"
    2.2.2004 19:52 Jan Odvárko | skóre: 10
    Rozbalit Rozbalit vše Tutoriály o multiplatformním programování v C
    No já vlastně ani přesně nevím co budu programovat teď. Rozhodně bych se rád dostal k vytváření her přes SDL. Jenomže nejdřív se musím naučit základy (jen terminál), a ty bych se právě chtěl už učit korektně. Samozřejmě budu programovat v C++, sorry že jsem to neupřesnil.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.