Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 5.17 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 5.18 (LKML). Přehled nových vlastností a vylepšení na stránce Linux Kernel Newbies.
V Ubuntu 22.10 s kódovým jménem Kinetic Kudu bude zvukový server PulseAudio nahrazen multimediálním serverem PipeWire.
Tavis Ormandy popisuje, jak zprovoznil 32 let starý unixový port tabulkového procesoru Lotus 1-2-3 na moderním Linuxu. Doprovodné zdrojové kódy jsou na GitHubu.
Po pěti měsících vývoje od vydání verze 250 byla vydána nová verze 251 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS).
HP ve spolupráci se System76 představil 14" notebook HP Dev One s procesorem AMD Ryzen 7 PRO a předinstalovaným Pop!_OS Linuxem.
Byla vydána verze 1.61.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Správce nástroje curl Daniel Stenberg na GitHubu průběžně vytváří svou novou knihu Uncurled, v níž shrnuje své dlouhodobé zkušenosti s údržbou open-source projektu: od odpozorovaných pouček po vtipné a ne až tak vtipné příklady e-mailů od uživatelů.
Byla vydána nová major verze 25.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript a TypeScript, bylo vydáno ve verzi 1.22. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Společnost Red Hat oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu (RHEL) 9.0. Vedle nových vlastností a oprav chyb přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Výkladový slovník našeho portálu je projekt, jenž se snaží českým a slovenským uživatelům přiblížit Linux. Málokterý nováček se začne s tímto operačním systémem seznamovat tak, že si o něm nejdříve přečte nějakou knihu nebo učebnici. Pokud nemá žádné zkušenosti s jinými operačními systémy odvozenými od Unixu, velmi rychle si připadá ztracený, protože se všude používají pojmy a slova, která nechápe.
Výkladový slovník je pokus, jak tento problém zmenšit. Jak je našim dobrým zvykem, jedná se o otevřený komunitní projekt, do něhož může přispět každý. Jeho cílem je popsat všechny základní pojmy, které se v Linuxu běžně objevují. Pokud se chcete zapojit do tvorby této databáze, můžete vysvětlit nový pojem.
Pokud nenajdete některý pojem v našem slovníku a rozumíte anglicky, zkuste Wikipedii nebo seznam akronymů. K dispozici existuje i hledání akronymů.
Filtr: A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z