Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Prey je akční FPS střílečka postavená na Doom 3 enginu. Pro Windows byla vydána v roce 2006, linuxového portu jsme se dočkali teprve nyní.
Ve hře se stáváte Tomym, indiánským mladíkem, který se ocitl v poměrně nezáviděníhodné situaci. Jste unesen spolu se svou dívkou, dědečkem a v podstatě s celým barem (kde příběh začíná) do kosmické lodi. Z uvěznění jste však nečekaně uvolněn neznámým záškodníkem a ocitáte se v opravdu bizarním prostředí. Cíl je jasný, zachránit svou dívku a jen tak mimochodem i celou Zemi.
Hra má opravdu působivý úvod a koneckonců i průběh. Oproti klasickým střílečkám tu máme několik bezvadných novinek, a to například naprosto výbornou práci s gravitací, kdy občas nahoře bývá dole a opačně (je to silně návykové a zábavné). Jako příjemný nápad se ukázal i „duchovní pochod“, kterému se díky indiánským předkům ve hře naučíte. Umožňuje opuštění těla a jako duch se dostanete dále, k otevření cesty pro fyzické tělo atd. Spousta důmyslných rébusů je na „duchařině“ vyloženě postavena.
Třešničkou na dortu je pochod smrti (smrt již není otrava, ale zábava), kdy se ze světa mrtvých vracíte poblíž místa úmrtí ve stavu, který můžete ovlivnit lovem barevných přízraků.
Hra je opravdu působivá jak prostředím, tak pestrou škálou zbraní a různých „hádanek“, které budete v průběhu řešit. Hudební doprovod nezůstává pozadu. V jednom z levelů je dokonce slyšet i Judas Priest.
Z domovské stránky stáhnete instalační soubor klienta. Pro hraní budete potřebovat klíč a herní data z originální hry pro Windows (CD nebo DVD). Data lze také stáhnout pomocí Steamu. (Hru lze dnes vhledem ke stáří koupit za v podstatě zanedbatelnou cenu.)
Instalace je bezproblémová (zkoušeno na Ubuntu 8.10 x64) a Prey běhá bez sebemenších potíží.
K dispozici je také hratelná demoverze.
Prostředí: | X Window System |
Licence: | Komerční |
Domovská stránka: | http://icculus.org/prey (93×) |
Počet uživatelů: | |
Dokument vytvořil: dq, 11.12.2008 21:46 | Poslední úprava: Fluttershy, yay!, 27.2.2011 15:02 | Historie změn | Zobrazeno: 1883×
Tiskni
Sdílej: