Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Projekt je mrtvý. Bylo koupeno Googlem
Smazat!
VoIP telefon a jabber klient kompatibilní s GoogleTalk, AIM, MSN a Yahoo(tváří se tak, viz dále)
Po instalaci je nutno zaregistrovat si Gizmo účet jehož součástí je jednak jabber účet ve tvaru jmeno@chat.gizmoproject.com (lze se na něj přihlásit z libovolného jabber klienta). Dale pak sip ucet, pomoci ktereho probiha hlasova komunikace. Z nej lze volat na dalsi komunikacni systemy, napr. Google Talk a dalsi prostrednictvim brany zprostredkovavajici hlas, nebo na jakékoliv telefonní číslo. Velmi zajímavou možností je, že má v ČR peeringovou smlouvu s 802 a Fayn (prý, možná jsou i další, 802 mám ověřeno). Cena (nebo nápis Free) je ihned vidět ve volacím okně.
Pro uživatele je důležité, že o vnitřnosti se nemusí zajímat, dostane totiž hotový program, který je vzhledem k uživateli na to, kolik má funkcí, velmi přívětivý. Bohužel není open source, ale je to vlastně jen „lepší” jabber klient a sip klient dohromady. Dostupný je pro Linux, Mac, Win a Palm (podporované mobily na webu).
Technicky se jedná o jabber server ejabberd doplněný o AIM, MSN a Yahoo transporty, dále je tam konference. V přípravě je podpora dalších Jabber (a Gtalk) účtů, ale zřejmě to bude jen transport, takže od toho moc neočekávám. Pro hlas pak nejaky sip server. Na strane klienta pak program kombinujici jabber a sip.
Toto reseni ma oproti klasickemu(gtalk nebo jabbin) vyhody i nevyhody. Vyhodou je pouzitelnost na nepodporovanych platformach(Win mobile, FreeBSD...). K pripojeni je nutne mit dva programy a to jabber klienta a voip sip telefon. Nevyhodou je neintegrace hlasu do jabberu, pri psani na jabber jde komunikace primo, pri volani jde pres nejakou branu. Pri volani v ramci gizma jde samozdrejme jen pres sip.
Pro uzivatele je podstatny fakt ze uzivalel gizma bude mit na jednoho uzivatele gtalku jeden kontakt, opacne jsou kontakty dva(jeden na psani jabber a jeden na branu do sipu).
Prostředí: | X Window System, GTK+ |
Licence: | Freeware |
Domovská stránka: | http://www.gizmoproject.com/ (1451×) |
Je alternativou k: | Skype |
Počet uživatelů: | |
Dokument vytvořil: Franta Gajdůšek, 24.8.2007 20:46 | Poslední úprava: markinfo, 22.9.2013 22:36 | Další přispěvatelé: Franta Gajdůšek, Petr "Glubo" Sýkora | Historie změn | Zobrazeno: 8208×
Tiskni
Sdílej: