Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Dobrý den, prosím o radu jak správně zobrazit znaky ď, ť.
Znaky se vysází jako háček nad písmenem (stejně jako u "ěščř" atd.), ale výsledkem by mělo být písmeno a za ním apostrof. Navíc toto vysázení háčku nad písmeno zvětší řádkování.
Problémy mám v používání balíček Songs na sázení písní s akrody
https://ctan.org/tex-archive/macros/latex/contrib/songs?lang=en
Prosím, latexu skoro vůbec nerozumím, co udělat, aby ve zmíněném balíku fungovala správně česká diakritika?
Děkuji Jana
já tomu doopravdy nerozumím, ale zkoušela jsem hledat. Někde jsem vyčetla toto nastaveni dokumentu:
%\usepackage[T1]{fontenc}
\usepackage[utf8]{inputenc}
toto má za následek to špatné ď
když ale odkomentuji ten první řádek, ď se zobrazí správně, ale písmo je velice kostrbaté
Zkus přidat:
\usepackage{czech}
Patří to mezi \documentclass
a \usepackage[utf8]{inputenc}
. Potom spusť českou modifikaci LaTeXu, tedy cslatex
nebo pdfcslatex
. Možná bude zapotřebí doinstalovat balíček s českými pravidly pro LaTeX a balíček s českou verzí LaTeXové binárky.
Tiskni
Sdílej: