Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Článek na IBM developerWorks popisuje využití velkých disků (> 2 TB) v Linuxu pomocí GPT (GUID Partition Table), což je praděpodobný nástupce MBR.
Tiskni
Sdílej:
A můžu to nějak reálně používat? Co jsem před nějakou dobou četl, tak kernely Debianu ani Bubuntu to nepodporovaly. U RPM distribucí byla podpora GPT lepší, ale že bych mohl strčit prazdny HDD a instalator by mi nabidl použit GPT místo toho debilniho MBR, to se mi taky nestalo...
Pouizivat to urcite jde. Podpora pro GPT je v Linuxu nekdy od roku 2000, takze to jde pouzivat uz hodne dlouho.
Asi nejvetsi problem je, ze vetsina soucasne pouzivanych pocitacu z toho nenabootuje (protoze pouzivaji BIOS a ne EFI), ale jako storage odkud se nebootuje to vubec neni problem.
Ono by mělo jit i bootovat na kraksnach s biosem. od toho tam je protective MBR na LBA0. Ten je za prve ochranou před Ynteligentnimi programy co rady přepisuji nezname data a neznaji GPT a taky proto, aby šlo nabootovat z biosu.
V tom protective MBR na LBA 0 je totiž klasicky zavaděč, a tabulka 4 oddílů (klasické MBR) ve které je zaznačen jeden oddíl typu GPT přes celý HDD, maximálně do 2 TB. Takže BIOS může spustit systém, který umí bootovat z GPT.
Instalator openSUSE 11.1 (mozna i drivejsi) umi na disku vyrobit GPT
Debian Lenny to podporuje, tj. distribuční jádro má zakompilován kód pro GPT. Systém zavádí novější verze GRUBu (v tomto případě 1.96).
A nabízí instalátor Debianu dělení hdd pomocí GPT?
díky. V brzke dobe to vyzkousim
Vzhledem k tomu, že grafický instalátor je jen jiné UI tak ano, jde to i v tom grafickém.