Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Vývojáři svobodného 3D softwaru Blender oznámili, že nejnovějším firemním sponzorem Blenderu je společnost Adidas. Jedná se o úroveň Corporate Silver, tj. 12 tisíc eur ročně.
Tiskni
Sdílej:
ovladanim z peklaPár let mě živil Photoshop. Gimp na něj nemá funkcionalitou, ale ovládáním ho předčí - pokud byl projekt proveditelný v Gimpu, vždy jsem mu dával přednost. Je to už pár let, ale PS se od té doby ovladatelností spíše zhoršil.
Ale to UI je proste des, coz je paradox druhy protoze clovek by cekal, ze to pouzivaji graficky nadani lide a tedy je v jejich silach to polidstit. Ale nedeje se protoze Gnome despotismus v praxi.Ale to byl právě Blender taky. Ten měl legendárně dementní ovládání a ošklivé rozhraní. Ta verze 1.80, která vyšla někdy na začátku roku toho změnila fakt hodně a myslím že hlavní důvod byl právě že se jim postupně dařilo přidat tolik featur a funkcionality, že lidi jim za to začali dobrovolně platit. Například jsem četl, že na Blender teď přecházejí některá anime studia, která do toho nasypala větší peníze právě aby se rozhraní a klávesové zkratky připodobnily ostatním běžně používaným nástrojům. Za sebe musím říct, že teď je to skoro intuitivní nástroj, kdežto před deseti lety jsem v tom ani po semestru kurzu modelování nezvládl udělat nic než naprosté základy.
Že nepovažuješ kompletní přepracování core GIMPu a oproštění se od 8bit za zásadní featuru o něčem vypovídá...Když on je rozdíl mezi náročností implementace (to nezpochybňuji, a respektuji) a výslednou užitečností. V komentování zásadnosti jsem měl na mysli zejména to druhé. Na druhou stranu jsem přiznal, že jsem se do určité míry mýlil a že skupiny vrstev jsou užitečné. Tak snad je možné snížit konfrontační tón.
Ono tam těch novinek je ale mnohem víc, prostě o tom nic nevíš a trollíš."Nic nevíš" je přehnané. Že ze současného vývoje GIMPu vím míň je pravda, stejně tak to, že jej momentálně pozoruji spíše z pohledu občasného uživatele. Akorát zhruba ze stejného pohledu pozoruji vývoj Inkscape či Blenderu, a prostě v těch druhých jmenovaných jsou změny vidět lépe (i když má starý GIMP v něčem pořád lepší UI než současný inkscape, a vždycky když si stáhnu nový Inkscape, tak do něj dohackuju defaultní "guess by extension ukládání").
A že má někdo problém s odděleným save a export si umím vysvětlit jen tak, že je rigidní a nepřizpůsobivý a prostě trvá na tom, aby rybích prstů bylo osm (viz Rain Man). To nové uspořádání je jednoznačně lepší. Každopádně je to zcela nepodstatná prkotina.Ano, "jenom" to může snižovat pohodlí při používání, (zvlášť v případě "malé zmény, více obrázků"), nic víc.
A k osobním útokům...To snad nemáme zapotřebí.
tohle si přečti https://www.gimpusers.com/forums/gimp-user/14339-hate-the-new-save-vs-export-behaviorNemám náladu číst celou diskuzi, ale vychází mi z ní, že je nejspíš po obou variantách dostatečná poptávka, tak by možná stálo za to rozšíření Saver oficiálně podporovat.
Když on je rozdíl mezi náročností implementace (to nezpochybňuji, a respektuji) a výslednou užitečností. V komentování zásadnosti jsem měl na mysli zejména to druhé.neexistuje featura, jejíž absence tolik omezovala využití gimpu v mnoha oblastech, a neexistuje featura, po které by uživatele volali více - je to zcela zásadní přelom ve schopnostech gimpu
Na druhou stranu jsem přiznal, že jsem se do určité míry mýlil a že skupiny vrstev jsou užitečné.Skupiny vrstev sice užitečné jsou, ale nejsou nijak zásadní. Vše co jde udělat s nimi jde udělat i bez nich. Méně pohodlně.
Ano, "jenom" to může snižovat pohodlí při používání, (zvlášť v případě "malé zmény, více obrázků"), nic víc. Nemám náladu číst celou diskuzi, ale vychází mi z ní, že je nejspíš po obou variantách dostatečná poptávka, tak by možná stálo za to rozšíření Saver oficiálně podporovat.Z té diskuse především vyplývá, že "malé zmény, více obrázků" a vůbec jednoduché amatérské použití _není_ to, na co by vývojáři gimpu cílili. Pokud chce gimp používat náhodný laický uživatel, musí se smířit s tím, že funkce i UI je zaměřeno na pokročilé uživatele a složitější úlohy. abych citoval vývojáře:
Other than that, if you don't do complex work and don't care about accidentally not saving non-destructive changes such as layers and masks, perhaps you don't really need GIMP. There is a fair amount of free image editors that will suit simpler workflows just fine. That change is there for a reason. And the reason is that we are trying to target a special group of users who have certain workflows and work on files in certain ways. It's not possible to make this change without losing part of the user base. This had been understood from the very beginning. The work on usability improvement started in 2006 from interviews with _professionals_. If we targeted people with unsafe workflows, we would interview non-professionals. The direction of the development was publicly declared years ago (OK, it does sounds a bit like Vogons destroying Earth, I admit :)).
Mňa nedávno blender veľmi milo prekvapil pri editácii videa. Skúšal som rôzne sotvréry či už openshot, kdenlive atď a nakoniec som skončil paradoxne pri blenderi kvôli jednoduchému ovládaniu, rýchlosti, stabilite atď. Každá drobnosť animovateľná, skriptovateľná atď.