Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Rada AlmaLinux OS Foundation rozhodla, že AlmaLinux už nebude usilovat o to, aby byl přesnou kopii RHELu, ale aby byl s RHELem binárně kompatibilní.
Tiskni
Sdílej:
GNOME je práve to co Linux potrebuje a tou je vlastná identita
kamarade tyhleto propagandy ja fakt ze nemusim nemas ani poneti co vsechno luniks potrebuje aby jakozto tak fungoval a ta identita je to posledni co tu koho co zaujima panecku skakava dalsi odbornik na pc ?????
kde jsou ti zamestnanci redhatuDělají damage control na Rootu.
proc ... ubuntu potrebuje jako minimum 4GB RAMKvôli inštalácii z LiveCD. Stačí použiť inštalačné Mini ISO, a postačí menej RAM pre inštaláciu a aj chod OS..
Hence, the minimum RAM size is 8GB for this minimal ISO. You can’t get the installer running without 8GB of RAM. On the other hand, if you download the Ubuntu desktop via a standard torrent, the minimum RAM requirement is 4GB to start the installation.rec je o 23.04
kazda jedna vec na linuxu je kopie neceho z win, macosu nebo kdysidavnejch unixuNěco takového se dá říct o asi tak každém OS, tak prostě funguje vývoj OS. A ono to není taky vždycky dobrá věc, často to je jen hype a/nebo tlak trhu, kde je potřeba okopírovat familierní UI, aby uživatel nebyl úplně ztracen. Třeba celé to Windows-XP-like desktopové paradigma s ikonama na ploše, panelem a Start menu... Dnes to považuju za slepou uličku, málo z toho je reálně užitečné...
Třeba celé to Windows-XP-like desktopové paradigma s ikonama na ploše, panelem a Start menu... Dnes to považuju za slepou uličku, málo z toho je reálně užitečné...
The desktop metaphor was first introduced by Alan Kay at Xerox PARC in 1970 and elaborated in a series of innovative software applications developed by PARC scientists throughout the ensuing decade. […] The first computer to popularise the desktop metaphor, using it as a standard feature over the earlier command-line interface was the Apple Macintosh in 1984.
zato Gnome to je užitečnost sama o soběV zásadě jo. Je to sice takový že to nenadchne, ale postačí - to, co potřebuju, funguje. KDE bylo lepší, bohužel nedokázalo udržet vývoj...)
jejich works for me mantruAle prosimtě, jako kdyby s tebou / s MS Windows nebo MacOS to bylo něco jinýho. Když ti řeknu, že třeba Windows Update ve Windows 11 se mi víc rozbíjel než updatoval, tak mi řekneš, že jsem "určitě něco dělal blbě" a "works for me". Každej používá to, co mu funguje a vyhovuje, to je normální. A některým lidem prostě linux funguje a vyhovuje líp, možná je na čase se s tim vyrovnat.
no tak zjevna pointa asi je, ze praveze kazdej timhle systemem neuvazujeme a nekteri z nas davame veci do souvislosti a snazime se vnimat big picture, kterej v pripade desktopu na linuxu vypada jako hovno plny much, hovno = linuxovej desktop, mouchy = linuxtardiOk takže pointu nemáš, jen sem chodíš linuxákům nadávat.