Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Pracovníci bezpečnostního týmu CSIRT.CZ, který provozuje sdružení CZ.NIC, odhalili při analýze dat provozu DNS v České republice přibližně 1 500 DNS serverů s velmi nízkou úrovní zabezpečení. Příčinou tohoto slabého zabezpečení je absence základního bezpečnostního opatření – náhodných portů pro odchozí dotazy. Martin Peterka, který v CZ.NIC vede bezpečnostní tým CSIRT.CZ, k tomu dodává: „V těchto dnech odesíláme dopisy s upozorněním první skupině konkrétních držitelů domén, u nichž byla v rámci kampaně za větší bezpečnost domén .CZ zjištěna nízká úroveň zabezpečení jimi využívaných DNS serverů. Součástí tohoto upozornění je i nabídka speciálních vzdělávacích kurzů týkající se DNS a DNSSEC, které pořádáme v naší Akademii.“ Více v tiskové zprávě.
Tiskni
Sdílej:
Příčinou tohoto slabého zabezpečení je absence základního bezpečnostního opatření – náhodných portů pro odchozí dotazy.Tak ja sa priznám. Nemám tušenie o čom hovorí. To je reč o source port pre UDP pakety? Ako túto vlastnosť nastavím pre Bind?* A čo treba urobiť v C zdrojáku ak mám aplikáciu komunikujúcu cez UDP a chcem, aby bola bezpečná? A týka sa to aj TCP? *) ak dobre googlim, tak Bindu nemá mať "
query-source port 53;
" v named.conf. Správne?
query-source-v6 port 53;