Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Článek Čištění instalace Fedory pomocí rpmreaperu na MojeFedora.cz představuje malý konzolový nástroj rpmreaper, který umožňuje snadno nalézt, vybrat a odinstalovat nepotřebné balíčky na Fedoře.
Tiskni
Sdílej:
dnf autoremove
.
dnf autoremove
? Má smysl se tomu věnovat?
dnf autoremove
odstraňuje opravdu jen to, co zbylo po odstranění jiných balíčků. Rpmreaper je oproti tomu interaktivní nástroj, balíčky řadí podle velikosti, jsou vidět závislosti apod. Dneska jsem si s tím hrál a objevil jsem na svém stroji spoustu "bordelu" co jsem kdysi instaloval a zapomněl odinstalovat. Určitě bych doporučil se na to podívat, možná díky tomu zjistíte, že máte v systému pár balíčků, které tam být nemusí :)
dnf autoremove
odstraní balíčky, které byly nainstalované jako závislosti jiných, ale už na nich nic nezávisí. Takových balíčků obvykle moc není, spíše se objevují po upgradech na novější verze Fedory nebo ručním odstraňováním balíčků.
rpmreaper
sám o sobě nic nedělá, je to jen prohlížeč na závislosti, který umožňuje balíčky označovat a odstraňovat. Ale dají se s ním třeba najít takové ty malé blbosti, které jsou z nějakého důvodu ve výchozí instalaci a kvůli kterým se musely nainstalovat stovky megabajtů knihoven. Taky se s ním dají odstraňovat balíčky se zacyklenými závislostmi, na kterých už nic nezávisí. Takové balíčky třeba dnf autoremove
vůbec nenajde.