Společnost Netgate oznámila vydání nové verze 2.8.0 open source firewallové, routovací a VPN platformy pfSense (Wikipedie) postavené na FreeBSD. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 6.16 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.3. Linux na verzi 6.1.140. Další změny v příslušném seznamu.
Člověk odsouzený za obchod s drogami daroval letos ministerstvu spravedlnosti 468 kusů kryptoměny bitcoin, které pak resort v aukcích prodal za skoro miliardu korun. Darováním se zabývá policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Deníku N to potvrdil přímo ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Podle resortu bylo nicméně vše v souladu s právem.
Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Mnoho distribucí, jako například Ubuntu, sidux nebo KNOPPIX, je odvozeno od Debianu. Deriváty bývají osočovány, že málo přispívají zpět do upstreamu – jedním z důvodů může být nedostatek informací, jak přispívat. Proto byl spuštěn projekt Front Desk, který má sloužit jako kontaktní místo pro zájemce, kteří chtějí zaslat své úpravy do Debianu, ale neví jak. Dobrovolníci působící jako mentoři pak pomohou s procesem začleňování. Pro další informace navštivte wiki stránku nebo mailing list.
Tiskni
Sdílej:
Schválně, kdo si myslí, že stejně Ubuntu nepřispěje ani ťuk?jj. Taky si to myslím, ale ... uvdíme
Těch Debianovských moc není (vím o balíčkovacím systému, co ještě?).+ nástroje které s ním spolupracují,nebo pracují přímo s balíčky např. debfoster, debhelper, AptOnCD. Napadá mě třeba ještě debconf, defoma...
Schválně, kdo si myslí, že stejně Ubuntu nepřispěje ani ťuk?No a já myslím, že netušíte o čem mluvíte. Z Ubuntu čas od času nějaký bug report i rovnou s bugfixem přijde. Nehledě na to, že u větších projektů je fajn mít uživatelskou základnu, která otestuje věci, které jsou v unstable nebo testing dříve než se to přesype do stable.