Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Vyšel referenční kompilátor pro programovací jazyk D (DMD) ve verzi 2.069.0. Hlavní novinkou je přepsání kompilátoru (frontend) z C++ do D a přídání základní podpory pro jazyk Objective-C. Více se dočtete v oficiální sadě změn.
Tiskni
Sdílej:
Jinak neni problem si stahnout posledni verzi v c++ tu si zkompilovat a tou verzi si zkompilovat tu verzi v D.Tohle jsem tam však už do toho mého příspěvku napsal, více či méně.
A jak ted kompilujes ten c++ prekladac?Programem JardikASM (napsaný přímo ve strojáku) zkompiluji JardikC, tim zkompiluju JardikCPP a tím kompiluju GCC či clang a pak je jimi zkompiluju znovu, protože JardikASM, JardikC a JardikCPP jsou neoptimalizující kompilátory.
Tak ja jsem fanda do D, a pro mne ma spoustu vyhod kvuli kterym ho preferuji pred C++ (zejmena mi vice vyhovuje syntaxe, metaprogramovani, moduly misto hlavickovych souboru).
Tak kolik lidi dany jazyk pouziva to se velmi tezko meri, ale rekl bych ze to nebude nic extra. Ackoliv posledni dobou je o D vice slyset a to nejen mnozstvim clanku, ale celkove i pocet dotazu v mailing listu od cim dal vice novyh lidi. Ale ani tak si nemyslim ze by melo D nejakou velkou sanci se nekdy opravdu rozsirit tak jako C++. Neni to kvuli tomu ze by jazyk nebyl dostatecne dobry (ba naopak, osobne bych rekl ze je v mnohla ohledech lepsi jak jine rozsirene jazyky), ale hlavne kvuli tomu ze vybudovat ekosystem bez pomoci nejake vetsi firmy typu Microsoft(C#), Google(go), Mozilla(rust), Sun-Oracle(java)..., pripadne bez nejakeho velkeho vyznamneho projektu typu docker(go), neni v dnesni dobe lehke.
Ale kdo vi treba se blyska na lepsi casy. Jelikoz se aktualne zalozila nadace D Language Foundation, tak uvidime.
https://github.com/buggins/dlangui nemusis pouzivat opengl, ale kdyz jsme to zkousel tak mi to neprislo pomale
Tak to ted zkousim a fakt to neni zadnej zazrak. No njelepe funguje gtkd ale to nesplnuje tve pozadavky. Ono me to moc nechybi ja uz stejne veskere "GUI" delam v html css a js
D z toho skoro nic neodstranil. Naopak bod 3) zašmodrchal ještě více a znalec D je asi dobrý adept na studium kopštiny. A bod 4) se mu povedlo dostat ještě na horší úroveň, než je tomu u C++, a to je co říci. Dokonce si vzpomínám na doby, kdy proti sobě bojovaly dvě různé standardní nekompatibilní knihovny.Vážně? Odstranil úplně bod jedna (žádné hlavičkové soubory) a do velké míry i dva (pokud používám GC, tak se s pointerem se nemusím setkat, když vysloveně nechci). Bod 3 je subjektivní a diskutabilní, osobně mi syntaxe přijde docela ok. C++ je oproti tomu nepřehledné bukkake plné >>::<< a dalších sraček, neinteligentních, na nahrazování textu založených maker, a to ani nepočítám templaty, které nejsou jen kapitola sama pro sebe, ale přímo celá kniha plná hate a satanských veršů. Syntaxe D je v podstatě java/C# okořeněné o templaty pomocí vykřičníku a indexování polí přes ranges. Bod 4 - to má být vtip? Viděl jste vůbec tu stdlib D, nebo o ní jen zpovzdálí četl?
Po přechodu Pythonu 2 na 3 se růst uživatelské základy Pythonu zastavil a možná i svrcknul.Odkud berete data? Co já tak sleduji reddit (/r/python má 113876 odběratelů), tak uživatelská základna neustále roste, což je dost možná i ke škodě, protože se tam valí spousta lam a takykodérů a to co z nich leze je .. eh, no nic. Je sice pravda, že ten přechod je dost zpackaný, a že za současný růst můžou hlavně školy, které ho používají k výuce jako první jazyk a různí vědci (resp. zase školy a studenti), kteří ho používají k chroupání čísel přes scipy/numpy, ale pořád je to růst. Taky nabídek práce je v pythonu víc, než kdy dřív, doslova všude kolem mě.
<blockquote>
.
S tím nesouhlasím. Templaty jsou povedenější částí C++.Rozhodně ne syntakticky, nebo nedejbože při debugování.
sociální síti (všechny je považuji za naprostou ztrátu času)Reddit je sociální síť asi stejně, jako abclinuxu. Je to v podstatě tématické diskuzní fórum s prioritizací kvalitních příspěvků pomocí up/down vote.
Vidím hodně vědců, a zcela drtivá většina z nich jede MATLAB a podobné.V Čechách ano.
You agree to defend, indemnify and hold Digital Mars and Symantec, its subsidiaries, affiliates, directors, officers, employees and agents harmless from all claims or demands made against them (and any related losses, damages, expenses and costs) arising out of your use of the Software.
Tak ono to je free :), Teda ten frontend, o kterem to zejmena je, jedine co neni free ale je opensource je jeden z moznych backendu. Ostatni backendy llvm(ldc) a gcc(gdc) jsou ok. Jinak ano jeden z duvodu co podle me dosti jazyku D ublizilo je nestastna licence referencniho backendu, jelikoz to komplikuje cestu do repositaru ruznych distribuci.