Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Oficiální blog správce domény CZ propaguje aktivitu Edice CZ.NIC, která je určena k vydávání odborných textů (s tématem internet) a jejich šíření mezi odbornou veřejností. V edici již vyšla kniha IPv6, kterou napsal Pavel Satrapa. Můžete si koupit mrtvé stromy (při objednání přes IPv6 sleva) nebo stáhnout PDF.
Tiskni
Sdílej:
Toto autorské dílo může být kýmkoliv volně šířeno a překládáno v písemné či elektronické formě, na území kteréhokoliv státu, a to za předpokladu, že nedojde ke změně díla a že zůstane zachováno označení autora díla a prvního vydavatele díla, sdružení CZ.NIC, z. s. p. o.Takže třeba i odsud, cokoliv.
LOL, to má ve špičce každý šest portů na NATu? Jak se s tím vyrovnávají Skypaři a torrentisti?OK, asi jsem to neformuloval dostatečně jasně. 10000 obyvatel má sídliště, na tom sídlišti funguje kabelovka a všichni její zákazníci na tom sídlišti jsou za jednou IP. Takže portů vychází víc, odhaduju tak kolem 150-200
Jo a co takhle se připojit k Internetu? (ať už IPv4 nebo IPv6 tunel)Mám to v plánu.
Obávám se že problém není v zákaznících, že by nechtěli IPv6 (většině to bude asi putna), ale v transparentním "podrstčení" té IPv6 adresy Pepovi Bfu tak aby nic nepoznal, všechno mu nadále fungovalo jako doteď a nevolal zbytečně na help line. Ale tohle podstčení nové adresy se stejně hned tak nepovede, protože většina low-end ADSL krabiček nemá o IPv6 ponětí.