Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
Pro Linux vznikl nový správce přihlášení jménem emptty, jehož rozdílnost spočívá v zobrazení v terminálu. Kromě sezení X podporuje rovněž i Wayland. Aplikace je napsána v jazyce Go.
Tiskni
Sdílej:
exec startx
, tak to nepůjde už killnout tak, aby se dostal zpátky do shellu. Ale kdo ví.
rek bych, ze kdokoli pak muze pres ctrl+alt+F1 skocit do terminalu, kde mas pustenej startx. a je prihlasen jako ty.Takto to nefunguje. Graficky vystup zabere tty. Cize ctrl+alt+f1 ti da v tom pripade setric. Do CLI tty sa dostanes iba ked skonci tvoje GUI sedenie. Tty prihl. vyuzivam, lebo v Debiane si kazdy moze spustit 1 tty defaul a tak mi moze bezat viac prihl. pouzivatelov a kazdy so svojim GUI prostreditm. Aj viac X serverov moze spustat 1 pouzivatelov, ake to je potrebne vediet prikazy alebo dobry okenny manager (ak neratam a la VNC)
Záleží jak to startuje a jak to je nastavené. Určitě byly doby, kdy startx startovalo na novém TTY.Defaul je ze nahradza. No, na druhej strane to nie je bezne chovanie, tak je to skor pre pokrocilych, co vedia co robia.
Pak je také otázka, co na TTY zbyde, když Xorg chcípne. Pokud jen uděláš startx, tak by tam měl zůstat otevřený shell.Zostane otvoreny. Ale ak ti to vadi (v rizikovom prostredi), tak zavolas "exec startx" a po ukonceni (ci korektnom nekorektnom), tak ta automaticky odhlasi.
$ cat ~/.bash_profile if [ -z "$DISPLAY" ] && [ $(tty) == /dev/tty8 ]; then exec startx fi