Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Pro Linux vznikl nový správce přihlášení jménem emptty, jehož rozdílnost spočívá v zobrazení v terminálu. Kromě sezení X podporuje rovněž i Wayland. Aplikace je napsána v jazyce Go.
Tiskni
Sdílej:
exec startx
, tak to nepůjde už killnout tak, aby se dostal zpátky do shellu. Ale kdo ví.
rek bych, ze kdokoli pak muze pres ctrl+alt+F1 skocit do terminalu, kde mas pustenej startx. a je prihlasen jako ty.Takto to nefunguje. Graficky vystup zabere tty. Cize ctrl+alt+f1 ti da v tom pripade setric. Do CLI tty sa dostanes iba ked skonci tvoje GUI sedenie. Tty prihl. vyuzivam, lebo v Debiane si kazdy moze spustit 1 tty defaul a tak mi moze bezat viac prihl. pouzivatelov a kazdy so svojim GUI prostreditm. Aj viac X serverov moze spustat 1 pouzivatelov, ake to je potrebne vediet prikazy alebo dobry okenny manager (ak neratam a la VNC)
Záleží jak to startuje a jak to je nastavené. Určitě byly doby, kdy startx startovalo na novém TTY.Defaul je ze nahradza. No, na druhej strane to nie je bezne chovanie, tak je to skor pre pokrocilych, co vedia co robia.
Pak je také otázka, co na TTY zbyde, když Xorg chcípne. Pokud jen uděláš startx, tak by tam měl zůstat otevřený shell.Zostane otvoreny. Ale ak ti to vadi (v rizikovom prostredi), tak zavolas "exec startx" a po ukonceni (ci korektnom nekorektnom), tak ta automaticky odhlasi.
$ cat ~/.bash_profile if [ -z "$DISPLAY" ] && [ $(tty) == /dev/tty8 ]; then exec startx fi