Správce nástroje curl Daniel Stenberg na GitHubu průběžně vytváří svou novou knihu Uncurled, v níž shrnuje své dlouhodobé zkušenosti s údržbou open-source projektu: od odpozorovaných pouček po vtipné a ne až tak vtipné příklady e-mailů od uživatelů.
Byla vydána nová major verze 25.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript a TypeScript, bylo vydáno ve verzi 1.22. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Společnost Red Hat oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu (RHEL) 9.0. Vedle nových vlastností a oprav chyb přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Lars Knoll oznámil, že po 25 letech v ekosystému Qt, z toho 22 let pracující pro různé společnosti vlastnící Qt, odchází ze společnosti The Qt Company do malého norského startupu.
Na Kickstarteru běží kampaň na podporu mini ITX desky Turing Pi 2 Cluster Computer. Vložením 4 výpočetních modulů, podporovány jsou Raspberry Pi 4, Turing RK1 a Nvidia Jetson, lze získat 4uzlový cluster. Cena desky je 219 dolarů.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 198. brněnský sraz, který proběhne v pátek 20. května tradičně od 18 hodin v Pivovarské restauraci Moravia.
Byla vydána nová verze 0.25 herního enginu Fyrox, původně rg3d. Přehled novinek s kódy, náhledy i videi v příspěvku na blogu.
Multiplatformní audio přehrávač Qmmp (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.1.0. Z novinek lze zmínit například podporu XDG Base Directory Specification.
Letošní konference LibreOffice proběhne 28. září až 1. října v Bolzanu. The Document Foundation hledá přednášející.
Pro Linux vznikl nový správce přihlášení jménem emptty, jehož rozdílnost spočívá v zobrazení v terminálu. Kromě sezení X podporuje rovněž i Wayland. Aplikace je napsána v jazyce Go.
Tiskni
Sdílej:
exec startx
, tak to nepůjde už killnout tak, aby se dostal zpátky do shellu. Ale kdo ví.
rek bych, ze kdokoli pak muze pres ctrl+alt+F1 skocit do terminalu, kde mas pustenej startx. a je prihlasen jako ty.Takto to nefunguje. Graficky vystup zabere tty. Cize ctrl+alt+f1 ti da v tom pripade setric. Do CLI tty sa dostanes iba ked skonci tvoje GUI sedenie. Tty prihl. vyuzivam, lebo v Debiane si kazdy moze spustit 1 tty defaul a tak mi moze bezat viac prihl. pouzivatelov a kazdy so svojim GUI prostreditm. Aj viac X serverov moze spustat 1 pouzivatelov, ake to je potrebne vediet prikazy alebo dobry okenny manager (ak neratam a la VNC)
Záleží jak to startuje a jak to je nastavené. Určitě byly doby, kdy startx startovalo na novém TTY.Defaul je ze nahradza. No, na druhej strane to nie je bezne chovanie, tak je to skor pre pokrocilych, co vedia co robia.
Pak je také otázka, co na TTY zbyde, když Xorg chcípne. Pokud jen uděláš startx, tak by tam měl zůstat otevřený shell.Zostane otvoreny. Ale ak ti to vadi (v rizikovom prostredi), tak zavolas "exec startx" a po ukonceni (ci korektnom nekorektnom), tak ta automaticky odhlasi.
$ cat ~/.bash_profile if [ -z "$DISPLAY" ] && [ $(tty) == /dev/tty8 ]; then exec startx fi