Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
podivoval se tomu nerdovskymu swaguOk, zoomer.
Vlákno bylo přesunuto do samostatné diskuse.
hehehe si kupim drahy mac a prve co spravim ho sprz... linuxom, ale ok mame my linuxaci Inkscape, Scribus, Rawterapee vela inych dobrych novych apiek je na Flathube ale to ako fakt ?
Inač mozu ludia nadavat na apple kolko chcu ale pre mna je apple inovator napr uz taka blbostka ako zdielanie clipboardu napriec zariadeniami nieco podobne ma aj huawei nazyva to superdevice
Skor ide o to ze mam taky dojem za tie roky ze komercne systemy ci su uz mainstream Windows/macOS alebo neprerazili a pohorely ako napr BeOS a jednoducho za ktorimy stoji nejaka firma ktora musi robit zisk si da viac zalezat aby priniesla co release to nove featury a novinky poto mto odprezentuju akoby objavili koleso napr apple a zakaznik s toho profituje u linuxu je to bieda napr KDE, furtr to prerabaju a nie ze potrebujeme doladit nejaku vec ale prerabaju komplet cely projekt u Windowsu je zname ze niektore veci ma este z cias NT ale ok a mne je trochu smutno ze Linux nedobil svet ako operacny system kebyze ne serverov, roterov a androidu nikto o nom nevie. chyba mi tu taky uzas aky som napr videl ked cinania zobrali MATE desktop a spravili UKUI tu som videl alebo deepin linux ano KDE6 ma nove vychytavky az na ten gycovy wallpaper a GNOME tiez je vidiet ze sa snazia len ci to staci. ok beriem spet svoj prispevok vysie a opravujem to na ano aj Linux patri na drahy hw ale ne kazdy obetuje 1500eur notas aby tam smaril hned Linux Asahi Fedora Mix,Remix,Spin ok ak aje podpora toho Remixu 1rok alebo ako u Ubuntu 10rokov?
Tiskni
Sdílej: