abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    včera 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.4. 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    24.4. 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (73%)
     (9%)
     (2%)
     (16%)
    Celkem 779 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Generování Flatpaků z RPM balíčků

    Na stránkách české komunity Fedory vyšel zajímavý článek o tom, jak se generují flatpakové balíčky z již existujících balíčků RPM.

    9.12.2019 12:33 | KOLEGA | Zajímavý článek


    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    Conscript89 avatar 9.12.2019 16:52 Conscript89 | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Generování Flatpaků z RPM balíčků
    Takovy novy alien [1]? Otazkou je, proc ho nerozsirili, nebo to autora ani nenapadlo ze takova vec kdy existovala?
    [1] https://en.wikipedia.org/wiki/Alien_(file_converter)
    I can only show you the door. You're the one that has to walk through it.
    Conscript89 avatar 9.12.2019 17:00 Conscript89 | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Generování Flatpaků z RPM balíčků
    Myslim tim samozrejme autora toho noveho toolu, ne zpravicky.
    I can only show you the door. You're the one that has to walk through it.
    9.12.2019 17:18 KOLEGA | skóre: 17 | blog: odpocinuti_vecne
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Generování Flatpaků z RPM balíčků
    No to uplne ne. Nejde jenom o prekopani formatu, Flatpak se jeste trochu lisi strukturou a logikou. Defacto jde o "automaticke spousteni RPM v kontejneru" hodne zjednodusene.
    Conscript89 avatar 9.12.2019 18:24 Conscript89 | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Generování Flatpaků z RPM balíčků
    Ok, to je pravda, to s alien ani moc nedava smysl vzhledem k tomu ze flatpak neni vlastne pro zadnou distribuci nativni podobne jako java aplikace (z principu) nejsou nativni pro zadny OS ale pro java runtime environment.
    I can only show you the door. You're the one that has to walk through it.
    10.12.2019 03:52 Dojts
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Generování Flatpaků z RPM balíčků
    No a teda Flatpack je teda statickej, co si "nataha" vse s sebou, nebo je to jeste nejak jinak?

    Javu bych sem asi uplne netahal, to je asi o level jinde. Nicmene FP bych spis hodil do pytle se Snapem a trooosku Appimagem. A za me dobre pociny, skoda ze nebyly uz na zacatku milenia.
    10.12.2019 11:23 KOLEGA | skóre: 17 | blog: odpocinuti_vecne
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Generování Flatpaků z RPM balíčků
    Jmenuje se to Flatpak :D (taky jsem s tim mel problem).

    Jinak napul, jsou jeste tzv. runtimy, coz jsou spolecne knihovny (treba GTK runtime, KDE runtime, FreeDestkop runtime ...)

    Rozdil proti AppImage je treba v tom, ze AppImage primarne resi(l) problem s multiplatformnosti a az pak s bezpecnostni, kdezto Flatpak pocita se sandboxama od zacatku (a to chces, vzhledem k tomu, ze te to nuti verit vyvojari, ze je 1) slusnej a za 2) nebali ti tam CVE)

    Nejprimejsi konkurence je Snap, kterej Canonical puvodne vyvinul pro mensi systemy a postupne se rozsiril na desktop. Ale tady vidim nekolik zasadnich ale. CENTRALIZOVANY system distribuce, jediny snap store, ktery ridi Canonical (+ je navic closed source) a prakticka nemoznost vice zdroju aplikaci.

    Pro pobaveni je v teto diskuzi hlaska typu "Otevreni (jakoze open source) snap storu uzivatelum nic neprinese". https://forum.snapcraft.io/t/external-repositories/1760/100
    k3dAR avatar 11.12.2019 18:18 k3dAR | skóre: 62
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Generování Flatpaků z RPM balíčků
    nezkoumal sem, ale neni centralizovany store pro Snap v rukach Canonicalu vyhoda oproti https://www.abclinuxu.cz/zpravicky/flatpak-bezpecnostni-nocni-mura?
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    10.12.2019 09:05 Petr Ježek | skóre: 10
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Generování Flatpaků z RPM balíčků
    Takový způsob tvorby flatpakových balíčků z RPM mj. znamená, že tu mále konverzní utilitu pro balení jiných než RPM balíčků. Bylo by zajímavé srovnat třeba balíčkovací nástroje Archu při práci se zdoji pro RPM (v RPM) a s flatpakem. Jde o hledání cest k bezproblémové univerzalitě balíčků.
    Archlinux for your comps, faster running guaranted!
    11.12.2019 08:12 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Generování Flatpaků z RPM balíčků

    Realisticky viděno konverzní nástroj je jen nástroj, který si občas vyláme zuby na existujících RPM balíčcích. V článku to takticky není vysvětleno, ale při té konverzi se neberou existující binární RPM balíky. Ve skutečnosti se berou zdrojové RPM balíky, ty se znovu překompilují a tyto nové binární balíky se pak instalují dovnitř flatpacku.

    A problém je právě ta překompilace. Ona to totiž není obyčejná kompilace, ale mění se při ní nastavení prostředí RPM. Konkrétně se mění umístění souborů z prefixu / na /app. A to ne vždy funguje. Mohlo by se zdát, že je to pár chybně napsaných SPEC souborů. Jenže realita je tragičtější.

    Některé balíky mají své soubory přesunout a jiné ne. To vnáší do balení vnitřní rozpor, protože najednou máte soubory dvou kategorií. A umístění souborů tvoří ABI a prosakuje do závislostí mezi RPM balíky. Takže pak vznikají neřešitelná dilemata, který soubor má patřit do které kategorie. V čemž nejen že není jasno, ale v podstatě je to ekvivalentní problém softwarových kolekcí (taktéž technologie pro přemístění souborů v RPM balících), kteréžto byly z důvodu zahnojení SPEC souborů ve Fedoře zakázány a ve světě RHELu jsou kolekce nad kolekcemi (o což se snaží flatpacky) věc čistě teoretická, protože prakticky trpí stejným problémem.

    Že něco není v pořádku, ukazuje fakt, že problém dělení souborů do svou kategorií se nepodařilo za celý rok vyřešit.

    Založit nové vláknoNahoru


    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.