Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Po půl roce vývoje od vydání verze 42 bylo vydáno GNOME 43 s kódovým názvem Guadalajara. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře.
Tiskni
Sdílej:
Tu je pekna recenzia: https://www.omgubuntu.co.uk/2022/09/gnome-43-desktop-released
Určite je potrebné vyskúšať a až potom robiť záveri, ale myslím si že sa jedná o najlepšie prepracované grafické rozhranie v linuxe, ja napríklad mám na 8 palcovom tablete Windows 8.1 a nechapem haterov čo majú proti 8.1, myslím si že to isté platí aj o GNOME, vie msi predstaviť nahodiť nové GNOME na nejaky book od Lenova s dotykačom.
https://os.gnome.org/
Prajem pekný deň
Jasně, na tablet nebo notebook s dotykovou obrazovkou je Gnome dobré, ale na klasický (pracovní, herní) desktop se nehodí. Tedy dle mého názoru.To je Váš názor. Já GNOME používám jak na pracovním, tak na herním stroji a až na chybějící tray ikony (na jejichž podpoře se již naštěstí pracuje), které je třeba řešit rozšířením třetí strany s GNOME nemám naprosto žádný problém.
No a co se Win 8.1 týče, Vám třeba vyhovuje na tabletu, ale mně i na desktopu. Celý vtip je v tom, že v případě Win 8.1 není nutné používat onu dotykovou ovládací vrstvu, a to bez ztráty komfortu. (Naopak, kdo pochopí filosofii odděleného ovládání systému a aplikací ve Win 8.1, těžko se bude chtít vrátit zpět.)To by mne tedy zajímalo, co za filosofii to bylo, když jsem na ni za celé 3 roky, po které jsem Win 8.1 na desktopu (naštěstí pouze v dualbootu) používal nepřišel.
To by mne tedy zajímalo, co za filosofii to bylo, když jsem na ni za celé 3 roky, po které jsem Win 8.1 na desktopu (naštěstí pouze v dualbootu) používal nepřišel.Měl jsem Lumii, telefon s Windows. A z prostředí Metro na tom telefonu jsem byl nadšen. To bylo prostě perfektní. Bohužel to bylo jediný případ, kdy jsem takový pocit co se Microsoftu a jeho Windows nápadů zažil. (Pak se mi ještě líbí některé jeho programátorské počiny, ale to už je mimo téma.)
Jasně, na tablet nebo notebook s dotykovou obrazovkou je Gnome dobré, ale na klasický (pracovní, herní) desktop se nehodí. Tedy dle mého názoru. V mém případě je pořadí LXDE, XFCE, KDE; seřazeno od nejrychlejšího po nejpomalejší. Používám vždy to prostředí, na které mám momentálně hardware.Čas od času zkouším dát šanci nějakému jiném prostředí - nejčastějí KDE. Přeci jenom, nemůžu vědět co mi schází, když to nezkusím. A pokaždé jsem se vrátil ke Gnome. Pro moje potřeby je to nejlepší prostředí na desktop vůbec. Přesně takhle mi to vyhovuje.
Celkom dobre distro je Kde Neón,
1. ISO image má len 2gb
2. Na dvd je plná podpora EFI ako 32bit bootia32 tak aj 64bit
3. Najnovšie kde.
U kde mi vadí skôr zložitosť konfigurácie ale ináč je to klasika panel a štart tlačítko s menu jednoducho klasika ale keď už mám klasiku tak skôr XFCE alebo Linux Mint je fajn s cinnamonom.