Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Konference Internet a Technologie (13), kterou 20. a 21. května pořádá v Národní technické knihovně v Praze sdružení CZ.NIC, nabídne vedle programu v hlavním sále také čtyři zajímavé workshopy v přilehlých prostorách dejvické knihovny.
Petr Závodský, vedoucí týmu testerů CZ.NIC, začne speciálním workshopem nebo spíše soutěží, která bude spočívat v hledání vybraných zranitelností webů, a to podle pravidel OWASP Top 10 2013. Po této aktivitě, jež bude mít vyvrcholení až druhý den, se Ondřej Zajíček z Laboratoří CZ.NIC zaměří na routovacího démona BIRD. Během tohoto setkání seznámí návštěvníky mimo jiné se základy dynamického routování nebo s nasazením démona BIRD v počítačové síti. Velkou část bude přednášející věnovat routování v Internetu, tedy protokolu BGP. Účastníci workshopu by si měli přinést notebooky s nainstalovaným SSH klientem. Dopoledne druhého dne bude patřit DNS serveru Knot DNS. Návštěvníci se v jeho průběhu dočkají například porovnání „Knota“ se servery BIND a NSD, uvidí ukázku nastavení serveru a jeho ovládání za běhu. Chybět nebudou ani informace o transferech (AXFR, IXFR, TSIG), dynamických updatech a další zajímavosti. Vedoucí workshopu Jan Kadlec a Daniel Salzman doporučují, aby si aktivní účastníci přinesli vlastní notebook s nainstalovanou aktuální verzí Knot DNS, která je ke stažení na www.knot-dns.cz. Odpoledne potom Martin Strbačka představí OpenWRT včetně architektury této embedded distribuce a zmíní úskalí instalace na běžných SOHO routerech. Tento workshop bude rozdělen na dvě části. První bude věnována teoretickému pozadí a architektuře OpenWRT. V druhé části čeká na zájemce interaktivní přednáška s množstvím praktických ukázek. Kompletní program konference Internet a Technologie (13) včetně přihlašovacího formuláře najdou zájemci na stránkách www.nic.cz/it13. Registrace bude uzavřena v pondělí 13. května. Mediálními partnery konference jsou také servery AbcLinuxu.cz a ITBIZ.
Tiskni
Sdílej: