Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Konference Internet a Technologie (13), kterou 20. a 21. května pořádá v Národní technické knihovně v Praze sdružení CZ.NIC, nabídne vedle programu v hlavním sále také čtyři zajímavé workshopy v přilehlých prostorách dejvické knihovny.
Petr Závodský, vedoucí týmu testerů CZ.NIC, začne speciálním workshopem nebo spíše soutěží, která bude spočívat v hledání vybraných zranitelností webů, a to podle pravidel OWASP Top 10 2013. Po této aktivitě, jež bude mít vyvrcholení až druhý den, se Ondřej Zajíček z Laboratoří CZ.NIC zaměří na routovacího démona BIRD. Během tohoto setkání seznámí návštěvníky mimo jiné se základy dynamického routování nebo s nasazením démona BIRD v počítačové síti. Velkou část bude přednášející věnovat routování v Internetu, tedy protokolu BGP. Účastníci workshopu by si měli přinést notebooky s nainstalovaným SSH klientem. Dopoledne druhého dne bude patřit DNS serveru Knot DNS. Návštěvníci se v jeho průběhu dočkají například porovnání „Knota“ se servery BIND a NSD, uvidí ukázku nastavení serveru a jeho ovládání za běhu. Chybět nebudou ani informace o transferech (AXFR, IXFR, TSIG), dynamických updatech a další zajímavosti. Vedoucí workshopu Jan Kadlec a Daniel Salzman doporučují, aby si aktivní účastníci přinesli vlastní notebook s nainstalovanou aktuální verzí Knot DNS, která je ke stažení na www.knot-dns.cz. Odpoledne potom Martin Strbačka představí OpenWRT včetně architektury této embedded distribuce a zmíní úskalí instalace na běžných SOHO routerech. Tento workshop bude rozdělen na dvě části. První bude věnována teoretickému pozadí a architektuře OpenWRT. V druhé části čeká na zájemce interaktivní přednáška s množstvím praktických ukázek. Kompletní program konference Internet a Technologie (13) včetně přihlašovacího formuláře najdou zájemci na stránkách www.nic.cz/it13. Registrace bude uzavřena v pondělí 13. května. Mediálními partnery konference jsou také servery AbcLinuxu.cz a ITBIZ.
Tiskni
Sdílej: